Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak przełamać nieśmiałość i dlaczego warto?
- Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed ludźmi? Przyczyny nieśmiałości
- Nieśmiałość u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym – jak pomóc nieśmiałemu dziecku
- Jak poradzić sobie z nieśmiałością – kiedy konieczne jest leczenie nieśmiałości?
Problem może mieć różne nasilenie, np. chorobliwa nieśmiałość często związana jest z fobią społeczną, która wymaga pomocy specjalisty. Jednak w przypadku mniej nasilonego zjawiska można samodzielnie pokonać nieśmiałość. Jak to zrobić?
Jak walczyć z nieśmiałością i dlaczego warto?
Nieśmiałość wiąże się z poczuciem wstydu, a nawet lęku w stosunku do innych ludzi. Z tego powodu znacznie trudniej nawiązywać kontakty międzyludzkie, a także rozwijać swoją ścieżkę kariery, choćby przez ogromną niechęć do wystąpień publicznych. Silnie związana z tym problemem jest również zaniżona samoocena oraz brak realizacji swoich potrzeb, co wywoływać może silną frustrację, a często prowadzi do obniżenia samopoczucia czy nawet depresji. Dlatego wiele osób postanawia poznać sposób na to, jak zwalczyć nieśmiałość.
W wielu przypadkach jest to możliwe nawet bez pomocy specjalisty, jednak aby działania były skuteczne, najpierw należy dobrze rozpoznać sytuację. Aby znaleźć najskuteczniejszą metodę na to, jak walczyć z nieśmiałością, powinno się bowiem ustalić jej przyczynę oraz sytuacje, w których nam towarzyszy.
Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed ludźmi? Przyczyny nieśmiałości
Pierwszym krokiem do przezwyciężenia nieśmiałości jest przyznanie się do problemu i wskazanie sytuacji, w których najczęściej występuje. Może nasila się na samą myśl o wystąpieniach publicznych albo w sytuacji kontaktów z płcią przeciwną?
Kolejne wyzwanie to ustalenie źródeł negatywnych odczuć. Złe doświadczenia z dzieciństwa, np. wyśmiewanie przez rówieśników lub nawet członków rodziny, potrafią położyć się cieniem na całym życiu. Tylko czy warto wciąż cierpieć z powodu wydarzeń sprzed wielu lat? Negatywnie wpływa także odwrotna sytuacja. Jeżeli dziecko dorasta w otoczeniu osób lękliwych i nadmiernie ostrożnych, może zacząć odbierać świat jako przerażające miejsce, co również odbija się na jego późniejszym zachowaniu.
Nieśmiałość u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym – jak pomóc nieśmiałemu dziecku
Przyczyny nieśmiałości u osób dorosłych bardzo często leżą w dzieciństwie. Dlatego warto obserwować swoje dziecko i pomóc mu uniknąć takich problemów w przyszłości. Najważniejsze to okazywać mu wsparcie i w żadnym wypadku nie poniżać i nie wyśmiewać, ponieważ z pewnością obniży to jego samoocenę. Warto też przyjrzeć się samemu sobie. Pewny siebie rodzic będzie najlepszym przykładem dla dziecka, nie pokaże mu bowiem, że świat jest miejscem, które powinno wzbudzać lęk. Prewencja jest znacznie prostsza i skuteczniejsza niż wprowadzanie późniejszych sposobów na to, jak pokonać nieśmiałość u dziecka.
Jak pokonać nieśmiałość u dzieci, jeśli problem jest już widoczny? Wtedy także należy poszukać źródła. Jeżeli rodzic jest pewien, że to nie w wyniku jego działań dziecko stało się wycofane, warto poszukać przyczyn w grupie rówieśników. Czasem wystarczy szczera rozmowa z dzieckiem, ale w skrajnych przypadkach dobrym rozwiązaniem może być zmiana przedszkola czy szkoły.
Jak pozbyć się nieśmiałości – ćwiczenia na nieśmiałość
Nie istnieje cudowny lek na nieśmiałość, jednak problemu można się pozbyć lub przynajmniej znacznie go zmniejszyć dzięki regularnym ćwiczeniom i pracy nad sobą. Sposoby na nieśmiałość powinno się dobierać m.in. z uwzględnieniem sytuacji, które wywołują niepokój lub lęk. Osoby obawiające się kontaktu z obcymi mogą inicjować krótkie rozmowy z dalszymi znajomymi, potem ze sprzedawcą na temat towaru, a wreszcie z obcą osobą na ulicy, np. z pytaniem o drogę. Jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn czy chłopaków, a później do kobiet czy mężczyzn? Metodą na to może być podobne zachowanie, jednak z większym skupieniem się na płci zagadywanej osoby. Jeśli problemem są wystąpienia publiczne, warto najpierw zacząć ćwiczyć je przed bliskimi.
Należy też pamiętać, że wszelkie sposoby na to, jak radzić sobie z nieśmiałością, powinny być wspierane jeszcze przez dwa typy działań, czyli podniesienie swojej samooceny oraz ćwiczenie panowania nad stresem. Tylko takie kompleksowe działanie przyniesie pożądane efekty.
Jak poradzić sobie z nieśmiałością – kiedy konieczne jest leczenie nieśmiałości?
Zwykła nieśmiałość w psychologii nie jest poważnym zaburzeniem. Co innego, jeśli staje się ona przyczyną poważnych problemów, w tym niemożności normalnego funkcjonowania. W takiej sytuacji domowe sposoby na to, jak pokonać nieśmiałość do ludzi, prawdopodobnie nie będą wystarczająco skuteczne. Zamiast tego warto udać się do specjalisty, który pomoże w walce z nieśmiałością. Psycholog może stać się przewodnikiem w dotarciu do źródeł. Natomiast w skrajnych przypadkach, gdy lęk jest zbyt silny, warto również skierować się do psychiatry, który zapisze odpowiednie leki.
Jak przełamać nieśmiałość do dziewczyn, wystąpień publicznych, rozmów z obcymi? Często postępowanie będzie wyglądać podobnie. Wiele zależy od nasilenia i źródeł problemu, jednak najważniejsze, że każdy da się pokonać.
Zobacz także:
- Jak opanować stres?
- Jak poprawić humor w depresji?
- Jak nauczyć się asertywności w pracy?
- Terapia dzieci – zasady i metody
- Słowa, które ranią nasze dzieci
- Jak zostać optymistą? Porady!
- Iluzja pomaga zwalczyć nieśmiałość. "Magia zmieniła moje życie"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: stockfour/GettyImages