Sprawdzone sposoby na poprawę humoru to ćwiczenia fizyczne oraz taniec. W kwestii ćwiczeń, wystarczy zaledwie 30 minut nieprzerwanego ruchu, aby mózg zaczął wydzielać endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia. Taniec (niekoniecznie w parze) również wyzwala w człowieku pozytywne emocje, zaś połączenie tańca oraz śpiewu daje najlepsze rezultaty.
Zobacz także: Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie
Jak szybko poprawić sobie humor?
Kiedy najczęściej pojawia się złe samopoczucie? Przyczyn jest wiele, biorąc pod uwagę fakt, że każdy człowiek indywidualnie reaguje na daną sytuację. Mimo to, można wymienić kilka najpopularniejszych przyczyn złego samopoczucia:
· niepowodzenia w pracy – są jedną z najczęstszych przyczyn złego humoru. Niedotrzymane terminy zadań, piętrzące się obowiązki i niezadowolony szef to mieszanka, która skutecznie doprowadza do stanów napięcia nerwowego i obniżenia nastroju;
· jesienna pogoda – brak słońca, opady deszczu i niska temperatura mogą negatywnie wpłynąć na stan ducha, zwłaszcza jeśli dana osoba przepada za wysokimi temperaturami;
· trudności w życiu prywatnym – wszelkie porażki, przeciwieństwa i kłótnie mogą na stałe zepsuć nastrój wrażliwym osobom.
Co zrobić żeby poprawić sobie humor? Na początek należy przerwać obecny stan rzeczy, często objawiający się leżeniem w łóżku i zagłębianiem w negatywnych myślach. Wstawanie lewą nogą od czasu do czasu zdarza się każdemu, nie można jednak pozwolić, by zły humor był towarzyszem całego dnia. Jak radzić sobie ze negatywnym nastrojem?
· Jednym z najlepszych sposobów jest wysiłek fizyczny . Bieganie, siłownia, pływanie lub trening w domu, to doskonałe rozwiązania, choć z reguły bardziej efektywne są zajęcia poza mieszkaniem. Podczas ćwiczeń mózg skupia się na wykonywanych czynnościach. Aby zapobiegać natrętnym myślom, należy skoncentrować się na poprawnej postawie oraz technice.
· Słuchanie ulubionej muzyki to kolejny sposób na poprawę nastroju. Warto włączyć dobrze znany utwór, do którego można tańczyć oraz śpiewać. W ten sposób szybko uda się pozbyć negatywnych myśli, które zostaną zastąpione pozytywnymi emocjami.
· Zrobienie listy zadań na cały dzień i ich konsekwentna realizacja również sprawdzą się w sytuacji, gdy dopadnie nas chandra. Podczas planowania mózg przestawia się na myślenie zadaniowe i w ten sposób automatycznie spycha mniej istotne myśli (również te negatywne) na dalszy plan. Dodatkowo, za każdym razem, kiedy zadanie zakończy się sukcesem, nastrój znacząco się poprawia.
Zobacz także: Czy mój partner ma depresję?
Jak poprawić sobie humor jesienią? Deszczowa aura nie zachęca do wychodzenia z domu, jednak warto wybrać się na przykład na basen. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, można skorzystać również z sauny. Szczególnie polecane są sauny parowe, które nie są tak gorące jak suche. Ich temperatura waha się zazwyczaj między 45 a 55℃. Szczególnie polecane są sauny z aromaterapią . Często używane zapachy to eukaliptus lub mięta, które wypełniają całe pomieszczenie i wprowadzają przyjemny nastrój.
Kolejną istotną sprawą jest wpływ otoczenia. Należy unikać stresujących sytuacji i otaczać się pozytywnymi ludźmi, bowiem ich nastrój jest zaraźliwy.
Nie wszystkie sposoby sprawdzą się u każdego. W przypadku braku jakichkolwiek efektów, należy spróbować czegoś nowego. Niektóre osoby potrzebują chwili samotności, inne zaś odczuwają potrzebę rozmowy o swoich myślach oraz emocjach. Niezależnie od przyczyny, warto walczyć ze złym humorem, który zazwyczaj prowadzi do bierności.
Kreatywne sposoby na poprawę humoru
Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą, należy poszukać czegoś bardziej oryginalnego. Można odwołać się do dziecięcych fantazji i zadać sobie pytanie – co najbardziej uszczęśliwia dziecko? Układanie klocków, puzzli lub innych logicznych łamigłówek jest niezwykle absorbujące dla mózgu. Kilkanaście minut zabawy z dużym prawdopodobieństwem sprawi, że po złym nastroju nie będzie już śladu. Kolejnym dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie wodne. Jeżeli w pobliżu znajduje się Aquapark, warto skorzystać z tego typu atrakcji. Szybkie i kręte zjazdy z jednej strony zapewniają adrenalinę i dreszczyk emocji, z drugiej zaś na końcu wywołują uśmiech na twarzy i chęć ponownego zjazdu.
Zobacz także: Czym jest trauma
W domu można malować, kolorować lub wycinać. Prace manualne wymagają skupienia i są świetną metodą na przegonienie negatywnych myśli. Sposobów na radzenie sobie z chandrą jest sporo, jednak ich wpływ i skuteczność zależy od indywidualnych cech charakteru każdego człowieka. Panie, które wstały lewą nogą, mogą urządzić sobie domowe SPA, natomiast mężczyźni zacząć majsterkować lub umyć i odkurzyć samochód. Odpowiedź na pytanie: „jak poprawić sobie humor?” jest zawsze taka sama – należy działać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN