Depresja u dzieci i młodzieży – objawy i leczenie

Depresja u dzieci to temat, o którym zaczęto mówić dopiero niedawno. Dlatego wielu rodziców może mieć problem z dostrzeżeniem jej symptomów. To poważny problem, ponieważ nieleczona depresja dziecięca może być tragiczna w skutkach. O objawach depresji u dzieci i jej przyczynach mówiła w Dzień Dobry TVN psychiatra dzieci i młodzieży z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM dr n. med. Anna Zielińska-Wieniawska.

Objawy depresji u dzieci i młodzieży częściowo są podobne do symptomów depresji wieku dorosłego, jednak czasem trudno powiązać je właśnie z tą chorobą. Dowiedz się, jak pomóc dziecku z depresją i jak rozpoznać, że pociecha na nią cierpi!

Objawy depresji u dzieci i młodzieży – smutek to nie jedyny symptom!

Depresja bardzo często kojarzona jest ze stanem silnego przygnębienia. Dlatego jeśli dziecko lub nastolatek od pewnego czasu stale chodzą markotni, niektórym rodzicom włącza się lampka ostrzegawcza. Czasem jednak taka sytuacja może być sygnałem konkretnego problemu, np. kłopotów z nauką, kłótni z kolegą czy przyjaciółką albo pierwszych miłosnych niepowodzeń. Jak rozpoznać objawy depresji dziecięcej ? Wiele zależy od wieku dziecka:

  • kilkulatek – brak chęci do zabaw z rówieśnikami, bóle brzucha, problem z podjęciem najprostszej decyzji, np. wyborem smaku lodów, oraz nieadekwatnie silna, negatywna reakcja na codzienne sytuacje mogą być objawami dziecięcej depresji u malucha;
  • wiek szkolny (szkoła podstawowa) – dziecko z depresją w szkole często dostaje gorsze oceny, traci chęć do nauki, na powierzone mu zadania reaguje lękiem i płaczem, a przy tym często przeprasza nawet za drobiazgi, co jest oznaką obniżonego poczucia własnej wartości, charakterystycznego dla dziecka z depresją. Mogą też dokuczać mu dolegliwości bólowe, które bywają brane za próby zostania w domu i uniknięcia lekcji;
  • nastolatek – arogancja, brak zainteresowań czy chęci do nauki, a nawet agresja nie muszą być skutkiem błędów wychowawczych albo lenistwa dziecka. Bardzo często są to objawy tej poważnej choroby. W tym wieku charakterystyczne są także dolegliwości psychosomatyczne.

W przypadku depresji dziecięcej objawy często nie są więc szybko rozpoznawane . Jednak tych wymienionych powyżej również nie można jednoznacznie uznać za jej symptomy. Dlatego zanim stwierdzisz: „Moje dziecko ma depresję” , warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ tylko on może postawić właściwą diagnozę.

Depresja dziecięca – przyczyny

Trudno ustalić jednoznaczną przyczynę występowania depresji u dzieci , szczególnie że dopiero niedawno naukowcy zaczęli zgadzać się co do tego, że depresję można mieć już od dzieciństwa. Wcześniej sądzono, że dopiero w dojrzałym wieku człowiek ma na tyle rozwiniętą psychikę, że moża zapaść na tę chorobę. Objawy depresji u dzieci i młodzieży zwykle kojarzono z młodzieńczym buntem, co dodatkowo pogarszało stan chorych, którzy spotykali się z niezrozumieniem. Dziś wiadomo już, że możliwa jest nawet depresja u małych dzieci , po prostu jej objawy różnią się od tych występujących u dorosłych.

W przypadku depresji u dzieci i młodzieży przyczyn można dopatrywać się w trudnych sytuacjach z dzieciństwa, np. braku akceptacji ze strony rówieśników, a nawet dorosłych lub problemów w domu. Czasem jednak trudno wskazać bezpośrednie źródło wystąpienia tej choroby.

Leczenie depresji u dzieci – jak reagować na depresję u 6-latka, dziecka w wieku szkolnym czy nastolatka?

Wiemy już, jakie są objawy depresji u dzieci . Po ich dostrzeżeniu należy zareagować natychmiast, jednak niekoniecznie prowadząc pociechę do psychologa. Najpierw powinno się porozmawiać z dzieckiem . Być może istnieje zupełnie inna przyczyna takiego zachowania. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nasze dziecko zapiera się, że wszystko jest w porządku, a kłopoty są przejściowe, warto trzymać rękę na pulsie. Nastolatek również nie ma jeszcze często na tyle rozwiniętej samoświadomości, by samemu dostrzec problem. Może on także próbować ukryć przed nami swoje prawdziwe emocje.

Kolejnym krokiem powinna być już wizyta u specjalisty . W przypadku stanów depresyjnych u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym nie powinno to sprawić większych trudności. Inaczej może być z przekonaniem do tego nastolatka. Jak pomóc niemal już dorosłemu dziecku z depresją? Przede wszystkim spróbować przekonać je spokojną rozmową. Jeśli nie przyniesie to skutku, zawsze możemy najpierw samodzielnie skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam dalsze postępowanie.

Warto pamiętać również, że kary, krzyki czy szlabany nie pomogą w tej sytuacji. Co więcej, mogą nawet poważnie zaszkodzić. Leczenie dziecięcej depresji zakłada m.in. danie dziecku poczucia bezpieczeństwa i odbudowanie poczucia własnej wartości. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w depresji, pamiętaj – bądź wsparciem, nie tyranem!

To, jak leczyć depresję u dzieci , jest zadaniem wykwalifikowanego specjalisty. Twoim jako rodzica jest dostrzeżenie objawów i wsparcie pociechy w tym trudnym dla niej momencie. Czasem może być ciężko, ale nie poddawaj się! Razem jesteście w stanie pokonać chorobę.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości