Asertywność w pracy – jak się jej nauczyć? Porady, jak być asertywnym w pracy

W biurze, kobieta denerwuje się na współpracownika
Fot. praetorianphoto/ Getty Images

Wiele osób w miejscu zatrudnienia nie chce wyrażać swojego zdania w obawie przed zwolnieniem. Jednak brak asertywności w pracy może zatrzymać rozwój kariery. Pierwsze kroki bywają trudne, ale przełamanie się potrafi przynieść wiele korzyści.

  • Asertywność w pracy – co można na niej zyskać?
  • Jak być asertywnym w pracy – przykłady zachowań
  • Ćwiczenia na asertywność w pracy – jak wypracować tę postawę?

Nie można mylić asertywności w miejscu pracy z postawą agresywną, która zdecydowanie nie sprzyja w rozwoju ścieżki zawodowej. Dowiedz się, jak być asertywnym w pracy i jakie są plusy takiej postawy!

Asertywność w pracy – co można na niej zyskać?

Wiele osób asertywność łączy po prostu ze sztuką mówienia „nie”, ale nie w tym tkwi jej sedno. Za postawę asertywną w pracy można uznać umiejętność wyrażania własnych potrzeb i opinii oraz bronienia ich w sposób zrównoważony i uzasadniony, opierając się na logicznych argumentach. Wypracowanie tej cechy jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niej uchodzi się za osobę zdecydowaną, popierającą swoje zachowanie faktami, a nie emocjami, czyli poważną i godną zaufania. Pozwala to również unikać frustracji spowodowanej niemożnością wyrażenia swojego zdania czy poczucia bycia wykorzystywanym przez innych. Takie zachowanie umożliwia osiągnięcie większego zadowolenia z pracy, wewnętrznego spokoju, a co za tym idzie bardziej efektywnego wypełniania swoich obowiązków. Dzięki temu znacznie łatwiej piąć się po szczeblach kariery i osiągać sukcesy zawodowe.

Jak być asertywnym w pracy – przykłady zachowań

Asertywność w pracy czasem może być sporym wyzwaniem dla osób bardzo nieśmiałych, za to doskonałym usprawiedliwieniem dla tych bardzo pewnych siebie. Jednak prawdziwej asertywności muszą uczyć się pracownicy o obu typach charakterów. Mówienie „Nie zrobię tego!” bez przyczyny nie ma bowiem nic wspólnego z tą cechą. Za to zdanie „Nie mogę ci pomóc z tym projektem, nie znajdę już miejsca w swoim grafiku” to zupełnie inny komunikat, będący jednym z przykładów asertywności w pracy . Pozostałe zachowania asertywne to np.:

· częste mówienie „ja uważam”, „według mnie” – asertywny pracownik nie będzie przekazywał swojego zdania jako niepodważalnego faktu. Mówiąc, wyrazi swoją opinię i wyraźnie to zaznaczy;

· przyjmowanie konstruktywnej krytyki i zadawanie pytań – każdy czasem popełnia błąd, dlatego gdy taka sytuacja ma miejsce, uwagi poparte faktami należy przyjąć ze spokojem. Jeśli jednak krytyka jest nieuzasadniona lub osoba ją wygłaszająca nie potrafi podać żadnych konkretnych argumentów (postawa typu „jest źle, bo jest źle”), warto dopytać się o szczegóły. Bez ich poznania trudno będzie naprawić błąd, a także unikać go w przyszłości;

· unikanie żarliwych sporów i zachowań agresywnych – postawa asertywna w pracy to przede wszystkim spokój. Nie warto zaczynać kłótni z agresywnym współpracownikiem, szczególnie na jego zasadach. Lepiej uprzedzić, że nie będzie się w niej brać udziału i zaznaczyć, że jeżeli oponent nie zacznie rozmawiać spokojnie, musi liczyć się z natychmiastowym przerwaniem konfrontacji. Jeżeli nie posłucha, powinno się dotrzymać słowa;

· przyjmowanie pochwał – asertywność w pracy biurowej czy fizycznej to nie tylko radzenie sobie z krytyką, lecz także przyjmowanie pochwał bez przesadnej skromności. Po ich usłyszeniu od szefa należy podziękować za docenienie wysiłku, zamiast reagować zaprzeczeniem i umniejszaniem swoich zasług.

Zobacz film: Co grozi za lewe zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia na asertywność w pracy – jak wypracować tę postawę?

Osiągnięcie asertywnej postawy z pewnością wymaga pracy nad sobą, trudno jest bowiem z dnia na dzień przestawić się na zupełnie inny niż dotychczas sposób reagowania na różne, często niekomfortowe sytuacje. Szczególnie osoby nieśmiałe i niezbyt pewne siebie będą miały z tym problem. Jednak wszystko jest do zrobienia. Doskonałą metodą jest wizualizacja. Można np. przez 15 minut dziennie, w cichym, spokojnym i dającym poczucie bezpieczeństwa miejscu wyobrażać sobie siebie w nieprzyjemnej sytuacji, również takiej, która budzi nasz niepokój lub nawet lęk. Warto wtedy układać w głowie różne scenariusze, także te, w których nie od początku wszystko idzie po naszej myśli. Dzięki temu zyskuje się poczucie bycia przygotowanym na niemal każdą ewentualność, co zdecydowanie zwiększa pewność siebie podczas realnej konfrontacji, a finalnie również asertywność w miejscu pracy . Z kolei osoby zbyt agresywne , które nie potrafią przeprowadzić spokojnej, popartej argumentami rozmowy, muszą popracować nad opanowaniem swoich emocji. Przede wszystkim „po godzinach” powinny znaleźć chwilę na relaks i hobby. Często nadmierna nerwowość wynika z przemęczenia i niskiej satysfakcji z życia. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia relaksacyjne, np. joga.

Może zdarzyć się, że pomimo wykonywania ćwiczeń nie uda się osiągnąć asertywności w pracy. Wtedy najlepszym sposobem będzie zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

Trudno spierać się ze stwierdzeniem, że asertywność w pracy menedżera jest niezwykle ważna. Warto jednak zauważyć, że jej wypracowanie może przynieść mnóstwo korzyści również pracownikom niższego szczebla. Dzięki niej łatwiej osiągnąć zadowolenie z pracy, czego efektem są korzyści nie tylko dla danej osoby, lecz także dla całej firmy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości