Znowu nie udało ci się zrealizować noworocznych postanowień? Psycholog zna przyczynę

Znowu nie udało ci się zrealizować noworocznych postanowień? Psycholog zna przyczynę
Znowu nie udało ci się zrealizować noworocznych postanowień? Psycholog zna przyczynę
Źródło: GettyImages/Dean Mitchell
Tuż przed rozpoczęciem nowego roku większość z nas przygotowuje sobie noworoczne postanowienia. Niektórzy decydują się na diety, inni chcą rozpocząć przygodę z siłownią czy planują odkładać pieniądze na ważne cele i marzenia. Początkowo idzie nam dobrze, jednak z czasem możemy tracić motywację i silną wolę, by ostatecznie poddać się i skończyć z poczuciem winy i rozczarowania.
DD_20240104_Fit_rep_REP
Prawda i mit o byciu fit: Postanowienia noworoczne
Źródło: Dzień Dobry TVN

Noworoczne postanowienia - dlaczego nam nie wychodzą?

Dlaczego tak trudno jest nam wytrwać w postanowieniach noworocznych? Jak tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, jedną z przyczyn może być chęć "rzucenia się na zbyt głęboką wodę", czyli wyznaczanie sobie celów, które po prostu aktualnie przekraczają nasze możliwości.

- Brak elementu realności w postawieniach może prowadzić do szybkiego zniechęcenia, gdy na drodze do osiągnięcia tych celów pojawiają się trudności. Postanowienia zwykle dotyczą ogólnych celów, ale czasami brakuje im konkretnego planu działania, co może prowadzić do tego, że osoba nie wie, jak dokładnie osiągnąć zamierzone rezultaty - tłumaczyła psycholog.

Wyznacz realny cen

Zdaniem ekspertki, planowanie zmian powinno być rozłożone na etapy - krok po kroku do celu. Pomocne jest też wsparcie rodziny, która w gorszych momentach pomoże nam powrócić na właściwy tor. Motywację podtrzymamy za pomocą monitorowania celów. Patrzmy na to, co udało się do tej pory, a nie skupiajmy się jedynie na "największym pragnieniu".

Cele powinny też być tym, czego my pragniemy, a tym, czego mogą oczekiwać od nas partnerzy czy rodzina. - Innym powodem może być też brak umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami. Wiele osób unika sytuacji, w których mogliby doświadczyć niepowodzenia. Jeżeli nie nauczymy się radzić sobie z porażką i wyciągać z niej wnioski, to łatwo możemy stracić motywację do dalszych działań - powiedziała Jessica Kmieć.

Jak poradzić sobie z porażką?

Psycholog radzi, by niepowodzenia postrzegać jako naturalną część procesu osiągania celów, w końcu wiele osób doświadcza trudności i potknięć na drodze do sukcesu. Warto też zidentyfikować przyczyny tej nieudanej próby.

- Czy było ono spowodowane brakiem planu, wyznaczeniem sobie nierealistycznych celów, czy jeszcze innymi czynnikami? Zrozumienie źródła problemu może pomóc w uniknięciu go w przyszłości. Niepowodzenia są też cenną lekcją na przyszłość, z której warto wyciągnąć naukę, zastanowić się, co zrobić lepiej następnym razem - podkreślała rozmówczyni serwisu dziendobry.tvn.pl.

- Takie podejście pozwoli nam rozwijać się na przestrzeni czasu. Pamiętajmy, że nikt nie jest doskonały, że wszyscy mamy swoje ograniczenia. Akceptacja faktu, że nie zawsze uda się osiągnąć wszystko, co planujemy, może pomóc w zmniejszeniu presji i poczucia porażki. Zamiast skupiać się wyłącznie na końcowym efekcie, doceniajmy sam proces podejmowania wysiłku i kroków w kierunku osiągnięcia celu. Dzięki temu będziemy mogli czuć satysfakcję nawet w przypadku drobnych postępów - dodała ekspertka.

- Pamiętajmy, że nawet jeśli główne postanowienie nie powiodło się, to być może udało się osiągnąć pewne mniejsze sukcesy po drodze. Podzielmy się swoimi doświadczeniami z bliskimi osobami. Otrzymywanie wsparcia społecznego może pomóc w przezwyciężeniu trudności i zmotywować się do ponownego działania. Ruszanie na nowo po porażce wymaga naszej elastyczności, otwartości na naukę i gotowości do podejmowania kolejnych wysiłków - podsumowała Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości