Rola nerwu błędnego w organizmie człowieka. "Zbiera informacje z całego ciała"

Co potrafi twój nerw błędny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nerw błędny nazywany jest regulatorem równowagi ciała i duszy. Ma swój początek w pniu mózgu, następnie przechodzi przez szyję i klatkę piersiową, aż do jamy brzucha. Za co odpowiada? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział osteopata, dr Marian Majchrzycki.

Czym jest nerw błędny?

Nerw błędny posiada niezliczoną liczbę funkcji. Odpowiada za unerwienie opon mózgowych z tyłu czaszki, podniebienia miękkiego i gardła, a także ruchowo zaopatruje mięśnie, dzięki którym możemy się odżywiać oraz mówić. Co więcej, ma również wpływ na emocje i odporność.

- Jest właśnie takim "błędnym rycerzem", który wędruje (...) po naszym ciele. Właściwie od głowy, od pnia mózgu - czyli od tej części autonomicznej układu nerwowego - schodzi w dół do odcinka szyjnego kręgosłupa, dochodzi do przełyku, unerwia przełyk, schodzi w dół do krtani. Oskrzela, serce, wątroba, żołądek, nerki, trzustka, jelita - na wszystko to wpływa nerw błędny - mówił w Dzień Dobry TVN dr Marian Majchrzycki.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny

Rola nerwu błędnego

Nerw błędny przewodzi zarówno bodźce czuciowe do ośrodkowego układu nerwowego, jak i bodźce ruchowe. Dochodzi m.in. do przełyku, do mięśni, które mogą powodować zaciskanie gardła. Wpływa na układ oddechowy, ponieważ dociera do oskrzeli oraz płuc i dzięki temu powoduje, że lepiej oddychamy. Wpływa na nasze serce i zwalnia je, czyli relaksuje i powoduje to, że odpoczywamy.

- Zbiera informacje z całego ciała, bo jest to nerw głównie taki, który zbiera informacje - w 80 proc. W 20 proc. powoduje aktywność naszego ciała. (...) Naszym dostępem, takim świadomym, do tego układu autonomicznego nerwowego jest nasz oddech. (...) Powinniśmy oddychać świadomie. (...) Nerw ten wpływa m.in. na serotoninę, która też ma połączenia z naszym snem - tłumaczył osteopata w naszym programie.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości