Czym jest nerw błędny?
Nerw błędny posiada niezliczoną liczbę funkcji. Odpowiada za unerwienie opon mózgowych z tyłu czaszki, podniebienia miękkiego i gardła, a także ruchowo zaopatruje mięśnie, dzięki którym możemy się odżywiać oraz mówić. Co więcej, ma również wpływ na emocje i odporność.
- Jest właśnie takim "błędnym rycerzem", który wędruje (...) po naszym ciele. Właściwie od głowy, od pnia mózgu - czyli od tej części autonomicznej układu nerwowego - schodzi w dół do odcinka szyjnego kręgosłupa, dochodzi do przełyku, unerwia przełyk, schodzi w dół do krtani. Oskrzela, serce, wątroba, żołądek, nerki, trzustka, jelita - na wszystko to wpływa nerw błędny - mówił w Dzień Dobry TVN dr Marian Majchrzycki.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Rola nerwu błędnego
Nerw błędny przewodzi zarówno bodźce czuciowe do ośrodkowego układu nerwowego, jak i bodźce ruchowe. Dochodzi m.in. do przełyku, do mięśni, które mogą powodować zaciskanie gardła. Wpływa na układ oddechowy, ponieważ dociera do oskrzeli oraz płuc i dzięki temu powoduje, że lepiej oddychamy. Wpływa na nasze serce i zwalnia je, czyli relaksuje i powoduje to, że odpoczywamy.
- Zbiera informacje z całego ciała, bo jest to nerw głównie taki, który zbiera informacje - w 80 proc. W 20 proc. powoduje aktywność naszego ciała. (...) Naszym dostępem, takim świadomym, do tego układu autonomicznego nerwowego jest nasz oddech. (...) Powinniśmy oddychać świadomie. (...) Nerw ten wpływa m.in. na serotoninę, która też ma połączenia z naszym snem - tłumaczył osteopata w naszym programie.
Zobacz także:
- Powstał pomnik legendarnej postaci z filmu Olafa Lubaszenki. "Takie kultowe role się zapamiętuje"
- Moda na stok, czyli jak ubrać się na narty i snowboard? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
- Sposoby na niedopasowane ubrania. Poznaj rady z TikToka
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN