Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

Czy zawsze jedna półkula mózgu jest dominująca?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak to działa w środku ciała?
Jak to działa w środku ciała?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Jedna półkula naszego mózgu jest bardziej dominująca. W praktyce oznacza to, że np. osoba praworęczna będzie kopała piłkę prawą nogą. Czy zawsze tak jest? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr inż. Adam Mirek, popularyzator nauk.

Czy jedna część mózgu faktycznie dominuje nad drugą?

Mogłoby się wydawać, że jesteśmy symetryczni, tymczasem nie jest to prawda. Zazwyczaj mamy jedną półkulę mózgu, która jest dominująca. - Czasem się to pomiesza, ale jednak na ogół jest tak, że jesteśmy albo prawo, albo leworęczni, nożni, uszni, oczni - powiedział w Dzień Dobry TVN dr inż. Adam Mirek.

Warto dodać, że obecnie mańkuci nikogo nie dziwią, ale dawniej zdarzało się, że dzieci leworęczne zmuszone były do pisania prawą ręką. - Takie przestawianie z lewej ręki na prawą może być szkodliwe ze względów psychologicznych i neurologicznych. Nie warto tego robić. Warto zaufać temu, jak natura daną osobę przystosowała do tego, której półkuli mózgu ma używać - tłumaczył nasz rozmówca.

Oburęczność - zalety i wady

Co ciekawe, 1 proc. ludzkości jest oburęczny. - Taka oburęczność być może wydaje się czymś super, jednak może powodować dużo problemów z koncentracją, z koordynacją, bo wtedy mózg musi używać jednocześnie obu części, [...], to może być trudne. Taka oburęczność przydaje się np. chirurgom albo perkusistom, a w codziennym życiu raczej nie - wyjaśnił popularyzator nauk.

Są też osoby, które np. piszą prawą ręką, ale podczas jazdy na desce odpychają się lewą nogą. W takich przypadkach mówi się o lateralizacji skrzyżowanej i wbrew pozorom nie jest to dobre. - Mózg lubi, kiedy wszystko jest uporządkowane i na ogół jesteśmy albo prawo, albo lewostronni. Kiedy zdarzy się ta lateralizacja skrzyżowana, to może lekko utrudniać np. uczenie, koncentrację. Raczej nie trzeba się przestawiać, ale warto ćwiczyć koordynację, skupienie - przyznał dr inż. Adam Mirek.

Kiedy pojawia się taka lateralizacja? Jak sprawdzić, którą stronę mamy dominującą? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości