Rak jelita grubego u młodych osób. Naukowcy zbadali niepokojący trend

kobieta u lekarza
Dlaczego przybywa młodych osób z rakiem jelita
Źródło: wera Rodsawang/Getty Images
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Choroba jeszcze do niedawna dotykała głównie osoby starsze, ale od pewnego czasu to się zmienia. Badacze informują, że schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u młodych osób. Dlaczego tak się dzieje?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20220306_Grzyb_REP
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pokazuje, że liczba chorych na raka jelita grubego wśród młodych osób między 25. a 49. rokiem życia rośnie. Tylko w Wielkiej Brytanii każdego roku odnotowuje się ponad trzyprocentowy. wzrost.

Natomiast American Cancer Society alarmuje, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego, to znacznie szerszy problem. Analizy pokazują, że chorych przybywa m.in. w USA, Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Norwegii i Szkocji. Naukowcy ustalili, że u młodych kobiet, które mieszkały w Anglii, Norwegii, Australii, Turcji, na Kostaryce i w Szkocji, ryzyko rozwoju wczesnego raka jelita wzrasta szybciej niż u mężczyzn.

Natomiast w wielu krajach, również w Anglii, dzięki programom przesiewowym liczba zachorowań u osób starszych utrzymuje się na stałym poziomie.

Rak jelita grubego. Dlaczego liczba chorych rośnie?

Eksperci nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zdaniem wielu badaczy jednym z czynników, który przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest dieta. Niedawne badanie opublikowane w "Lancet Oncology" dowodzą, że ultraprzetworzona żywność powoduje przewlekłe zapalenie jelit, które może sprzyjać chorobie nowotworowej. Naukowcy są zdania, że zmiana żywności, takiej jak wędliny, masowo produkowany chleb i lody na zdrowszą alternatywę, czyli tłuste ryby, owoce i warzywa, jest "niezbędna" do powstrzymania choroby.

Wśród czynników, które sprzyjają chorobie są również otyłość oraz brak ruchu. Co ciekawe, zdaniem części naukowców wzrost zachorowalności na raka jelita grubego zwiększa się wraz z dobrobytem gospodarczym.

Jak zmniejszyć liczbę chorych?

Mimo wzrostów odsetek młodych pacjentów z rakiem jelita grubego wciąż jest niewielki. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne są zdecydowane działania. - Rozpoznanie raka w każdym wieku ma ogromny wpływ na pacjentów i ich rodziny. Dlatego chociaż należy zauważyć, że wskaźniki zachorowań u młodszych dorosłych są nadal bardzo niskie w porównaniu z osobami po 50. roku życia, musimy zrozumieć, co powoduje tę tendencję u młodych ludzi - powiedziała w rozmowie z dailymail.co.uk dyrektor naczelna Michelle Mitchell.

Autorzy badania, które opublikowano w "Lancet Oncology" uważają, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych osób to już problem globalny. - Zasięg tej niepokojącej tendencji wymaga innowacyjnych narzędzi do zapobiegania i kontrolowania nowotworów związanych ze sposobem żywienia, brakiem aktywności fizycznej i nadmierną masą ciała, których leczenie może być trudniejsze niż epidemia tytoniu - czytamy w podsumowaniu badań.

Naukowcy są zdania, że niezbędne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, które pozwolą ustalić, co tak naprawdę przyczynia się do rozwoju raka jelita grubego u młodych ludzi. Konieczne jest także wdrożenie odpowiednich programów edukacyjnych i profilaktycznych, które zwiększą świadomość zarówno u pacjentów, jak personelu medycznego. Ten ostatni - jak podkreślają autorzy badania - powinien mieć wiedzę na temat objawów raka jelita grubego, aby odpowiednio wcześnie "wyłapywać" chorych i kierować ich na właściwe leczenie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości