Materiał promocyjny

Rak jelita grubego - jak go wykryć na wczesnym etapie? "To badanie nie boli"

Jak zminimalizować ryzyko rozwoju raka jelita grubego?
Profilaktyka raka jelita grubego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Według statystyk rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet, a trzecim u mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby daje znacznie lepsze rokowania, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym kolonoskopii. Kiedy warto wykonać ją po raz pierwszy? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to dr n. med. Artur Raiter, specjalista chirurgii ogólnej i gastroenterologii.

Rak jelita grubego - jak go wykryć na wczesnym etapie?

Ewentualne zmiany w jelicie grubym pozwala wykryć kolonoskopia. Takie badanie powinien wykonać każdy, kto skończył 50 lat. Co więcej, takie osoby mogą zrobić je bezpłatnie.

- Są pewne warunki, pewne sytuacje, w których rozpoczynamy to wcześniej, po 40. roku życia. To są osoby, u których rak jelita grubego w rodzinie występuje. Osobną kwestią jest zupełnie genetyka raka jelita grubego, kiedy ten nadzór rozpoczynamy dużo, dużo wcześniej, ale z reguły ci pacjenci są pod opieką innego lekarza - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Artur Raiter, specjalista chirurgii ogólnej i gastroenterologii (Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie). Jak podkreślił, w większości badań nie znajduje się nieprawidłowości.

- Natomiast jeżeli znajdziemy coś w kolonoskopii, znajdziemy sytuację patologiczną, taką, która jest sytuacją niepokojącą, czyli albo wczesnego raka, albo polipa, wtedy możemy taką zmianę oda razu przy tej kolonoskopii usunąć - tłumaczył nasz gość.

Czy kolonoskopia jest bolesna?

- Nasze społeczeństwo boi się kolonoskopii - stwierdził dr n. med. Artur Raiter. Jego zdaniem ten strach bierze się stąd, że czerpiemy informacje o badaniu od osób, które nigdy go nie miały.

- Ma strasznie zły PR. Ja mam takie doświadczenia, że pacjent wstaje, nie mówię o kolonoskopiach w sedacji (krótkie znieczulenie do badania), tylko o tych robionych bez sedacji, że pacjent wstaje po kolonoskopii i mówi: "ale to w ogóle nie bolało". [...] Proszę państwa, to badanie nie boli - mówił wyjaśnił.

Kolonoskopia jest endoskopia, która pozwala zbadać jelito grube.

- Endoskopia jest szerszym pojęciem. Możemy wykonać endoskopię górnego odcinka, czyli żołądka, przełyku, dwunastnicy. Trzeba też powiedzieć, że ta endoskopia się strasznie rozwija. To już jest nie tylko samo badanie. Możemy również ocenić narządy, które są bardzo blisko przewodu pokarmowego np. wątrobę i trzustkę i to też będzie endoskopia, tylko z zastosowaniem endoultrasonografu - wyjaśnił specjalista chirurgii ogólnej i gastroenterologii.

W ten sposób można leczyć kamienie żółciowe oraz niektóre nowotwory trzustki. - Endoskopia daje obecnie bardzo wiele możliwości - zaznaczył.

Co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka jelita grubego? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?