Jak przewijać noworodka, a jak niemowlaka? Poznaj praktyczne wskazówki

Przewijanie dziecka
Jak przewijać noworodka, a jak niemowlaka? Poznaj praktyczne wskazówki
Źródło: Xiu Huo/Getty Images
Narodziny dziecka to radosny moment, ale też źródło stresu, zwłaszcza dla niedoświadczonych rodziców. Młodzi rodzice zwykle tylko teoretycznie wiedzą, jak przewijać, kąpać czy ubierać noworodka. A jak to wygląda w praktyce?

Położne często uspokajają przyszłe matki i ojców, że zdrowy noworodek nie jest aż tak delikatny, jak się wydaje i można zajmować się nim bez obaw. Warto jednak poznać podstawowe zasady, które pozwolą na uniknięcie błędów. Może bowiem zdarzyć się, że powielanie nieprawidłowości przy pielęgnacji może z czasem skutkować na przykład asymetrią w ułożeniu ciała lub problemami skórnymi. Jak przewijać dziecko i czym je pielęgnować?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Parenting

Źródło: Dzień Dobry TVN
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
Spokojny sen naszego maluszka
Spokojny sen naszego maluszka
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
W pętli szkolnej przemocy - napisy
W pętli szkolnej przemocy - napisy

Kiedy i jak często przewijać niemowlaka?

Młodzi rodzice zastanawiają się czasem, jak często należy przewijać noworodka. Czy trzeba to robić zawsze, gdy płacze? Noworodki wymagają zmiany pieluch nawet kilkanaście razy na dobę, starsze średnio osiem razy na dobę. Jest tak dlatego, że mały pęcherz noworodka często się opróżnia. Dlatego najlepiej przyjąć zasadę, aby po każdym odbiciu po karmieniu przewinąć niemowlę. Ponieważ skóra noworodka jest delikatna, nie warto czekać, aż pielucha zrobi się ciężka od moczu.

Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli dziecko zaśnie spokojnie po karmieniu, a jego pielucha nie wygląda na szczególnie pełną, nie warto go budzić – o ile wcześniej nie występowały u niego podrażnienia lub odparzenia. Jest to ważne szczególnie wtedy, jeśli dziecko często się budzi i każda chwila spokojnego snu jest na wagę złota. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy niemowlę zrobi kupkę – wówczas nie należy czekać z przewijaniem nawet wtedy, gdy maluch śpi. Kupka może bowiem bardzo szybko podrażnić delikatną skórę dziecka.

Jak przewijać noworodka?

Przewijanie niemowlaka – chłopca lub dziewczynki co do ogólnych zasad przebiega tak samo. Należy zacząć od ułożenia dziecka na przewijaku (powinien on być przykryty łatwym do zdejmowania i prania miękkim pokrowcem, bo dotyk zimnego tworzywa sztucznego nie będzie przyjemny dla noworodka) lub w innym miejscu przeznaczonym do przewijania dziecka, rozpięcia ubranka i zdjęcia zużytej pieluchy, którą wyrzucimy do zamykanego kosza na śmieci. Nie musimy owijać pieluchy folią – szczelnie zamykany pojemnik powinien dostatecznie chronić przed przykrym zapachem. Dodatkowe pakowanie jednorazowych pieluch w folię jeszcze bardziej pogłębia problem zaśmiecania środowiska naturalnego. 

Pupę i genitalia dziecka myjemy mokrą chusteczką lub wacikiem – chcąc zadbać o ekologię, warto skorzystać z wielorazowych (np. tetrowych) szmatek zamoczonych w ciepłej wodzie. Wszystkie potrzebne akcesoria do mycia muszą być w zasięgu ręki – niemowlęcia w żadnym wypadku nie można zostawić samego na przewijaku. 

Ważne jest też to, by nigdy nie podnosić dziecka za nóżki poniżej kolanek. Pupę dziecka w celu dokładnego umycia podnosimy, przekładając naszą rękę między nóżkami dziecka i chwytając je za udo (kciukiem od dołu), podkładając dłoń lub nadgarstek tej samej ręki pod drugie udo, a drugą ręką myjąc dziecko. Aby umyć plecki dziecka powyżej pupy, delikatnie przetaczamy dziecko na bok takim samym chwytem dłonią między jego nóżkami. 

Po umyciu należy osuszyć skórę dziecka w okolicach odbytu i genitaliów (omijając śluzówkę) i posmarować kremem lub maścią chroniącą przed odparzeniami. Niektóre mamy chwalą sobie stosowanie zasypki z mąki ziemniaczanej. 

Jak przewijać noworodka w szpitalu?

Szpitalne warunki często nie pozwalają na takie „luksusy” jak miseczka z wodą i wielorazowe szmatki, dlatego możemy wtedy bez wyrzutów sumienia korzystać z jednorazowych chusteczek nawilżanych, najlepiej hipoalergicznych z dobrym składem.

Jak przewijać dziewczynkę?

Ze względu na bliskość odbytu i śluzówki pochwy oraz cewki moczowej i związane z tym ryzyko zakażenia dróg rodnych i moczowych bakteriami kałowymi, dziewczynkę myjemy zawsze w kierunku od pochwy do odbytu, delikatnie rozchylając wargi sromowe, by usunąć stamtąd pozostałości kupki. Nie należy jednak rozchylać warg zbyt mocno, zaś absolutnie zabronione jest wkładanie do pochwy wacików, chusteczek czy patyczków higienicznych. 

Jeśli wciąż masz obawy i czujesz, że nie wiesz, jak przewijać dziewczynkę, poproś o pomoc i instruktaż położną w szpitalu lub podczas wizyty domowej. 

Jak przewijać chłopca?

Jak przewinąć noworodka chłopca? Mimo że ryzyko zakażeń jest tu mniejsze, podczas przewijania należy poświęcić im nie mniej uwagi. Zanieczyszczenia zwykle zbierają się nie tylko w okolicy odbytu, ale też pod moszną i dookoła niej, dlatego należy je uważnie i delikatnie usunąć.

Dokładnego umycia wymaga również penis, szczególnie w okolicy cewki moczowej. Absolutnie nie należy jednak odciągać napletka – niestety wśród rodziców, a nawet niektórych lekarzy wciąż krąży opinia, że trzeba pomóc dziecku w procesie stopniowego odklejania się napletka od żołędzi. Jest to jednak błąd – nie licząc szczególnych przypadków, powinno się pozwolić naturze działać we własnym tempie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości