Wakacje w alpejskim klimacie. Jakie atrakcje oferuje Południowy Tyrol?

DD_20240530_Tyrol_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak spędzić alpejskie lato?
Jak spędzić alpejskie lato?
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat
Południowy Tyrol, znany również jako Alto Adige, to autonomiczny region w północnych Włoszech, graniczący z Austrią. Jego dwujęzyczność (włoski i niemiecki) oraz bogata mieszanka kultur sprawiają, że jest to miejsce unikalne na mapie Europy. Wyobraźcie sobie malownicze wioski, rozległe winnice i imponujące szczyty Dolomitów – to właśnie tutaj! W podróż po tym wyjątkowym regionie zabrał widzów Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

Ciekawostki regionu

Południowy Tyrol jest regionem dwu- a nawet trzyjęzycznym. Większość mieszkańców posługuje się zarówno włoskim, jak i niemieckim. W regionie żywa jest również trzecia mniejszość językowa – retoromańska. Mieszkańcy Południowego Tyrolu są dumni ze swoich tradycji. Festiwal jabłkowy w Natz-Schabs, święto Törggelen, czyli jesienne biesiadowanie w winnicach, oraz liczne jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają turystów z całego świata. Jeśli szukacie wyjątkowego doświadczenia, spędźcie noc w tradycyjnej alpejskiej chatce. Te urocze schroniska oferują nie tylko nocleg, ale także pyszne lokalne jedzenie i możliwość obcowania z naturą na najwyższym poziomie.

Piotr Wojtasik, razem z Andreasem Hospem wybrali się na wyprawę rowerową po największej hali wysokogórskiej w Europie Seiser Alm. Napotkali tam krokusy, które, co ciekawe, po włosku nazywają się dokładnie tak samo. - Są zarówno wiosną, jak i jesienią - wyjaśnił gość Piotra Wojtasika.

Smaki Południowego Tyrolu

Nie sposób pisać o Południowym Tyrolu bez wspomnienia o jego kuchni. Włoskie wpływy łączą się tutaj z austriackimi smakami, tworząc niezapomniane kulinarne doznania. Spróbujcie specku, czyli tyrolskiej wędzonej szynki, knedli, a także apfelstrudla, który smakuje tutaj wyjątkowo. - Wszystkie dania typowe dla tego regionu. Strudel jabłkowy z sosem waniliowy, słodki omlet, który je się z jagodami, marmoladą od mojej córki, na jajkach z rodzynkami - wyjaśniła Helga Rauch. Popularnym daniem w okolicy jest też carpacio, jednak to nie ono jest największą dumą kulinarną. - Na finał mamy gulasz z jelenia - przyznała.

W góralskich zagrodach codziennie pozyskiwane jest świeże mleko, z którego wytwarza się sery. Jednym z lokalnych serowarów jest Joachim Rier, który zaprosił Piotrka do swojego gospodarstwa. - Jeden z moich serów nazywa się Sartner, tak jak ten szczyt - przyznał gospodarz.

Krajobraz wokół Bolzano wypełniają winnice - sztuka wytwarzania win rozwija się tu już od ponad 2500 lat. Z kamerą odwiedziliśmy jedną z rodzin, która sztuką winiarską zajmuje się od lat. Jak przyznali, wytwarzają trunek nie tylko z własnych winogron. - Jest wielu ludzi, którzy mają hektar lub półtora winnicy. Pracują przy nich, ale winogrona oddają nam i wspólnie robimy wino - przyznała Fabienne Feisthammel.

Co warto zobaczyć w Południowym Tyrolu?

 1. Dolomity: Te majestatyczne góry są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Idealne miejsce dla miłośników trekkingu, wspinaczki i zimowych sportów. Latem przyciągają turystów zielonymi dolinami i kwitnącymi łąkami, zimą zamieniają się w raj dla narciarzy.
  1. Bolzano: Stolica regionu, która łączy w sobie włoski urok i austriacką precyzję. Spacer po Piazza Walther, wizyta w Muzeum Archeologicznym z Ötzi – człowiekiem lodu, oraz degustacja lokalnych specjałów w jednej z licznych trattorii to obowiązkowe punkty programu.
   1. Winnice i winnice: Południowy Tyrol to raj dla smakoszy wina. W regionie produkowane są wyśmienite wina, takie jak Gewürztraminer, Lagrein czy Pinot Grigio. Nie ma nic lepszego niż degustacja wina z widokiem na rozległe winnice i góry w tle.

    Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

    Skocz do sklepu TVN!
    Skocz do sklepu TVN!

    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

    Zobacz także:

    Autor: Katarzyna Lackowska

    Reporter: Piotr Wojtasik

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
    Materiał promocyjny

    Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?