Noc Perseidów 2023, czyli noc spadających gwiazd już wkrótce. Kiedy i gdzie oglądać to zjawisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kosmos bez tajemnic
Kosmos bez tajemnic
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Noce spadających gwiazd to niezwykłe widowisko. Pierwsze wzmianki o tym, że ludzkość się nim zachwyca, pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Jeśli pogoda sprzyja, to można obserwować rój meteorytów bardzo wyraźnie. Kiedy i gdzie w 2023 roku oglądać Perseidy?

Kiedy jest noc Perseidów w 2023 roku?

Noc Perseidów już wkrótce. Kumulację roju spadających meteorytów będzie można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia. "Spadające gwiazdy" można jednak obserwować już od drugiej połowy lipca do około 24 sierpnia. Jednak to właśnie w momencie kumulacji można podziwiać najpiękniejsze zjawisko. Szacuje się, że w takiej nocy tzw. "spadających gwiazd" obserwuje się nawet do 100-200 na godzinę. W tym roku prawdopodobnie będzie możliwość zobaczenia około 50-80 meteorów w ciągu godziny - prognozuje TVN Meteo.

Gdzie i jak oglądać spadające gwiazdy na noc Perseidów?

Noc Perseidów najlepiej jest podziwiać z dala od obszarów zanieczyszczonych światłem - jak dużych skupisk ludzkich, miast, a nawet mniejszych miasteczek. Podsumowując, musimy udać się "za miasto". Ponadto, aby móc swobodnie podziwiać to zjawisko, warto udać się w miejsce odsłonięte, gdzie swobodnie będziemy mogli obserwować niebo, np. na pole, nad jezioro, czy nad rozlewiska. Im ciemniej - tym lepiej, gdyż więcej gwiazd będziemy w stanie dojrzeć.

Pamiętajmy też, aby nie utrudniać innym - nie świećmy w niebo latarkami i innymi źródłami światła, nie pozostawiajmy śmieci. To, co przywieźliśmy, zabierzmy ze sobą. 

Czym są Perseidy?

Ziemia co roku natrafia na tzw. rój Perseidów, które są "okruchami" komety 109/P Swift-Turtle. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza. To w jego obrębie leży punkt, z którego pozornie rozbiegają się drogi meteorów. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: fbxx/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana