Kobieta twierdzi, że została uderzona przez meteoryt. "To astronomiczna rzadkość"

Meteoryt
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie żyje gen. Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie
Nie żyje gen. Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
We Francji doszło do "kosmicznie" nietypowego zdarzenia. Pewna kobieta twierdzi, że uderzył w nią meteoryt. - Poczułam wstrząs w żebrach. Myślałam, że to zwierzę, nietoperz - powiedziała.

Meteoryt prawdopodobnie spadł na człowieka

W Schirmeck, we Francji doszło do nietypowego zdarzenie. O 4. nad ranem kobieta, która siedziała z przyjaciółką na swoim patio została uderzona przez meteoryt.

- Usłyszałam wielkie "poom" dochodzące z dachu obok nas, a w następnej sekundzie poczułam wstrząs w żebrach. Myślałam, że to zwierzę, nietoperz. Później pomyślałam, że to kawałek cementu, ale nie miał on żadnego koloru - powiedziała lokalnej gazecie "Les Dernières Nouvelles d'Alsace".

Z relacji kobiety wynika, że ważył on około 50 gramów, był mniej więcej tej samej wielkości, co piłka golfowa. Pozostawił siniaki na jej żebrach.

Przestraszona zaniosła kamień do geologa dr Thierry'ego Rebmanna, który przyznał, że zawiera on mieszaninę żelaza i krzemu, typową dla meteorytów. Choć fakt, że na kimś wylądował jest prawdziwą niespodzianką.

- Znalezienie meteorytu jest już rzadkością, ale bezpośredni kontakt i spadanie na człowieka to astronomiczna rzadkość – powiedział dr Rebmann w rozmowie z "France Bleu Alsace". - Nie widzieliśmy czegoś takiego w tym regionie od dziesięcioleci - dodał.

Nie jest jasne, gdzie teraz znajduje się skała, chociaż dr Rebmann zasugerował, że naukowcy powinni zbadać ją dokładniej, aby potwierdzić jej pochodzenie. Na ten moment nie może jednoznacznie potwierdzić, czy skała była meteorytem.

- Wiele osób kontaktuje się ze mną z próbkami, które brzmią wiarygodnie, ale okazują się ziemskimi skałami. Można się zdziwić, ile kamieni spadających z nieba to nie są meteoryty. Jednym z winowajców są małe kamienie spadające z kół samolotu. Może to być autentyczny incydent, ale potrzeba więcej szczegółów - dodał.

Jak często na Ziemi pojawiają się meteoryty?

Według NASA Ziemia jest codziennie bombardowana ponad 100 tonami pyłu i cząstek wielkości piasku, ale większość z nich spala się, zanim dotrze do powierzchni planety.

Meteoryty wielkości piłki golfowej uderzają w Ziemię co kilka lat, ale częstotliwość ich zderzenia z zaludnionymi obszarami jest jeszcze mniejsza, dlatego że około 70 procent Ziemi składa się z wody. Jeżeli już spadną na Ziemię, to łatwiej je zauważyć na pustyni, ponieważ kontrastują się z surowym krajobrazem i rzadziej są pokryte brudem lub roślinnością.

Mimo, że uderzenie meteorytów na Ziemię jest rzadkością, to nie jest to pierwszy przypadek uderzenia przez kosmiczną skałę.

W listopadzie 1954 roku Ann Hodges, kobieta z Alabamy, została zraniona meteorytem wielkości grejpfruta. Przebił się przez dach jej domu i uderzył w górną część uda i rękę, kobieta przeżyła. Jak wspomina, był to ogromny ból.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości