Ma tylko 15 lat, a na koncie już 16 komet. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodszy ich odkrywca. Na czym polega szukanie komet? Jak wygląda ich weryfikacja? Ile czasu to zajmuje? O tym Rafał Biros opowiedział w rozmowie z Dzień Dobry Wakacje.
Rafał Biros - łowca komet
Odkrytych przez niego komet jest 16, ostatnia - w czerwcu. Dzięki temu 15-letni Rafał Biros trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.
- We wrześniu ubiegłego roku ukazała się oficjalna publikacja, gdzie był artykuł o mnie. Zostałem wpisany jako najmłodszy odkrywca komet na świecie 13 listopada 2022 roku - opowiada Rafał Biros w Dzień Dobry Wakacje.
15-latek zajmuje się tym tematem od 3 lat. Co ciekawe, jego wujek odkrył 120 komet. Czy Rafał go przegoni? - Niekoniecznie, może się uda, ale naprawdę to jest wielki wynik, patrząc na to, ile czasu trzeba poświęcić - przyznał Rafał.
Na czym polega szukanie komet?
- Jest możliwość poszukiwania za pomocą obserwatoriów, jednak to jest bardzo kosztowna i skomplikowana praca. Natomiast ja komet wyszukuję na zdjęciach sondy Soho. Ona miała na celu badać Słońce, właściwie wiatry słoneczne. Przy okazji okazało się, że świetnie sprawdza się przy wykrywaniu komet - tłumaczy młody odkrywca.
- Tak naprawdę każdy może zostać członkiem tego projektu. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem ze Stanów Zjednoczonych, który po pewnym czasie wpisze dana osobę na listę łowców. Później po prostu zgłaszamy komety ze zdjęć, które są do ogólnodostępnej analizy - wyjaśnia rozmówca naszego reportera Piotra Wojtasika.
Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z kometą?
- Kometę weryfikujemy przez jej trajektorię zazwyczaj. (...). Na zdjęciach kometa musi zachować podstawowe zachowania, własności fizyczne typu jasność. Są "strzały", że nie wiadomo, ale są takie, że zgłaszamy praktycznie pewniaki. Wszystko zależy od jasności i rodzaju zdjęć, przy niektórych wystarczą dwie pozycje, żeby zweryfikować, czy coś jest kometą. Na poszukiwania godzinę co najmniej trzeba poświęcić. Od szczęścia dużo zależy - przyznaje Rafał Biros.
Rodzina jest z niego dumna. - Mamy nadzieję, że będzie nadal rozwijał soją pasję i robił to, co kocha - zapewnia jego mama.
Czy Rafał może nazwać odkrytą przez niesie kometę? Tego dowiecie się, oglądając materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rowerowa stolica Polski. "Ponad 25 razy okrążyliśmy Ziemię"
- Najlepsze filmy o UFO. "Temat życia pozaziemskiego fascynuje nas od wieków"
- Nadciąga inwazja guniaków. Czym się różnią od chrabąszczy? Czy mamy powód, by się ich bać?
Autor: Luiza Bebłot
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje