Ciemne plamy na Neptunie. Pierwsza taka obserwacja z Ziemi. "To fascynujące"

Na Neptunie zaobserwowano ciemne plamy. Po raz pierwszy udało się to zrobić z Ziemi. Co to za zjawisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kosmos bez tajemnic
Kosmos bez tajemnic
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Na Neptunie zaobserwowano dużą ciemną plamę, a chwilę potem drugą. To pierwsze takie odkrycie z Ziemi. - Jestem całkowicie podekscytowany - powiedział jeden z badaczy.

Ciemna Plama na Neptunie - co to za zjawisko?

Ciemne wiry pojawiające się na Neptunie to w rzeczywistości antycyklony. Po raz pierwszy Wielka Ciemna Plama na tej planecie została zaobserwowana w 1989 roku i miała kształt eliptyczny, a jej rozmiary wynosiły 13 tysięcy na 6,6 tysięcy kilometrów. Ten antycyklon ostatecznie zanikł, jednak podobne jemu pojawiają się na lodowym gigancie co jakiś czas.

Antycyklony to rodzaj cyrkulacji atmosferycznej, która typowa jest dla wyżów barycznych, a pojęcie to bywa stosowane jako synonim wyżu. Zaobserwowane ciemne wiry lub inaczej ciemne plamy, podobne są do Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu, jednak różni ich kilka czynników. Są one raczej krótkotrwałe, a także pojawiają się i znikają co kilka lat. 

- Jestem całkowicie podekscytowany możliwością nie tylko pierwszego wykrycia ciemnej plamy z Ziemi, ale także po raz pierwszy zarejestrowania widma jej odbicia - powiedział astronom Patrick Irwin z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Obserwacje Neptuna z Ziemi

Ze względu na odległość Ziemi od Neptuna, a także krótkiego czasu trwania ciemnych plam, problematyczne jest zebranie informacji na ten temat. Od 1994 do 2018 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a był jedynym teleskopem obserwującym planetę.

W ostatnich dniach po raz pierwszy udało się dostrzec to zjawisko - antycyklon, na Neptunie z Ziemi. Dokonał tego jeden z flagowych instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile.

- To fascynujące móc używać teleskopów na Ziemi do badania klimatu świata oddalonego od nas o ponad 4,5 miliarda kilometrów - powiedział Carlos Alvarez, astronom pracujący w Obserwatorium Keck.

Ciemne plamy na Neptunie

Dynamika atmosfery lodowego giganta, jakim jest Neptun, wciąż nie jest poznana. W ostatnich latach naukowcy dowiedli, że obecność, nasilanie się i zanikanie chmur związana jest nie z porami roku panującymi na planecie (gdzie jedna trwa 40 lat), a od słońca i ilości promieniowania UV, które dociera do planety w ilości 0,1 tego, co dociera do Ziemi. Co do obecności plam wciąż nie ma jednak pewności, czym są. Przypuszcza się, że są one wyrwami w otaczających je metanowych chmurach, dzięki którym możliwe jest "zajrzenie" pod jedną z warstw. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości