Alkohol - jak bardzo jest niebezpieczny?
Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju marskość wątroby, udaru mózgu czy różne typy raka. Na tym jednak nie koniec. Badania Uniwersytetu Pekińskiego pokazują, że alkohol może szkodzić bardziej, niż sądzono.
Specjaliści przyjrzeli się dokumentacji medycznej ponad pół miliona osób z różnych części Chin. Analiza pokazała, że 33 proc, mężczyzn regularnie pije alkohol (co najmniej raz w tygodniu i spożywają ok. 286 gramów czystego alkoholu tygodniowo). 62 proc. sięga po niego każdego dnia, natomiast 37 proc. upija się "od czasu do czasu". W przypadku kobiet - 2 proc. zadeklarowało, że picie co najmniej raz w tygodniu.
Do rozwoju jakich chorób może się przyczynić alkohol?
Chińscy badacze dowiedli, że poza schorzeniami, które w swoich raportach wymienia Światowa Organizacja Zdrowia, są jeszcze 33 inne schorzenia, którym sprzyja picie alkoholu. Zdaniem ekspertów są to m.in. dna moczanowa czy katarakta. Co więcej, może on sprzyjać niektórym złamaniom oraz owrzodzeniom układu pokarmowego.
- W Chinach poziom spożycia alkoholu wzrasta, co szczególnie dotyczy mężczyzn. To szeroko zakrojone, wieloośrodkowe badanie wskazuje potrzebę zwiększenia kontroli sprzedaży alkoholu - mówi prof. Li Liming, autor badania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kto częściej choruje na boreliozę? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
- Czy superbakterie można pokonać? "Zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie"
- 10-latek przedawkował wodę i niemal przypłacił to życiem. "Wyglądał, jakby był upośledzony"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images