Czy odpoczywania można się nauczyć? "Żyjemy w kulturze, w której nicnierobienie jest źle odbierane"

Czy odpoczywania można się nauczyć? "Żyjemy w kulturze, w której nicnierobienie jest źle odbierane"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie odpocząć?
Jak skutecznie odpocząć?
Naturalne sposoby na stres
Naturalne sposoby na stres
Polacy poważnie chorują ze stresu
Polacy poważnie chorują ze stresu
Glina idealna na codzienne stresy
Glina idealna na codzienne stresy
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
W czterech województwach rozpoczęły się ferie. Uczniowie z zachodniopomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego przez najbliższe dwa tygodnie będą mogli odpocząć od szkoły i nauki. A co z ich rodzicami? Czy dorośli potrafią na chwilę odpuścić i się zrelaksować? Na ten temat rozmawiali w Dzień Dobry TVN coach Miłosz Brzeziński i przewodnik wysokogórski Paweł Kunachowicz.

Jak odpoczywa ciało, a jak umysł?

Jak wynika z badań, Polacy są jednym z najbardziej wypalonych zawodowo i zmęczonych narodów w Europie. Właśnie dlatego, skoro praca nas nie satysfakcjonuje lub czujemy się przebodźcowani i wycieńczeni nadmiarem obowiązków, powinniśmy wiedzieć, jak skutecznie odpoczywać. Czy potrafimy nic nie robić?

- Jest rzeczywiście tak, że my mamy kłopot z nicnierobieniem, żeby tak zawisnąć, obserwować siebie i świat, nie poddawać się różnego rodzaju bodźcom, które do nas przychodzą i chcą nas zagarnąć. Zagarnąć naszą rzeczywistość, nasz świat. Napędzać nas jakimiś wewnętrznymi przymusami. Warto się nad tym zastanowić i zastygnąć na chwilę, by nie poddawać się własnym wewnętrznym przymusom czy zewnętrznym - powiedział Paweł Kunachowicz.

Od czego zacząć naukę nicnierobienia? - Każdy może powiedzieć sobie, że przez kilka minut będzie obserwował siebie i świat, ale nie będzie reagował na ten świat, który przychodzi. Chodzi o to, by nie poddawać się bodźcom, które do nas z zewnątrz przychodzą. Telefon w ogóle można wyłączyć. Radio w samochodzie, komputer - wyjaśnił Paweł Kunachowicz.

Jak nicnierobienie może być postrzegane przez innych?

- Żyjemy w takiej kulturze, w której nicnierobienie jest źle odbierane. Jesteśmy jedną z nielicznych kultur, która ma taki sposób na życie. Jednak większość kultur, zwłaszcza wschodnich, mówi, że w większości przypadków, jak coś trzeba zrobić, to najpierw trzeba się zastanowić, co to będzie, która wersja będzie najlepsza, a potem dopiero robić. Czyli właściwie nicnierobienie jest bardziej naturalnym stanem - stwierdził coach.

- Druga sprawa jest taka, że my często jesteśmy nie zmęczeni, tylko znużeni. W psychologii do tej pory uważano, że jak człowiek coś robi i nagle myśli zaczynają mu uciekać, to oznacza, że się zmęczył tym, co robi. A my mamy podobno, taka jest hipoteza, zbudowany organizm do tego, żeby się cały czas rozglądać, czy nie ma czegoś ciekawszego. Więc to nie jest zmęczenie zupełnie, tylko znużenie tym, co się dzieje. To jest dość ważny sygnał z naszego organizmu, że robimy coś długo i może to być bez sensu. W tym przypadku odpoczynek będzie robieniem czymś zupełnie innym, niż robiliśmy do tej pory - przekazał Miłosz Brzeziński.

Jakiego odpoczynku potrzebujesz?

Odcięcie się od Internetu, mediów społecznościowych i wyciszenie lub wyłączenie telefonu dla wielu z nas może być problemem.

- To jest wielkie wyzwanie. My często taki prawdziwy odpoczynek, który ja łączę z nicnierobieniem, bo tylko w tym nicnierobieniu możemy zassać trochę energii do życia, mylimy to z rozrywką. Lubimy się zmęczyć na jakimś sporcie, pójść na imprezę, przestawić nasz umysł z codzienności na coś, co nas na chwilę oderwie od napięcia dnia codziennego. To nie jest odpoczynek, o którym ja myślę, taki, który daje życie. Uważam, że podstawowym aspektem odpoczynku to jest spanie i kontakt z przyrodą. W przyrodzie jesteśmy w stanie i nic nie robić i czerpać energię ze źródła - przyznał Paweł Kunachowicz.

Czy sposób, w jaki odpoczywamy, powinien zależeć od naszego temperamentu i stylu życia, jaki prowadzimy? Odpowiedź znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości