Emotikony - co oznaczają?
Paulina Mikuła, językoznawczyni podkreśliła, że największe rozbieżności w rozumieniu emotikonek istnieją miedzy milenialsami oraz zetkami. - Mam siostrę 12 lat młodszą i ona używa emotikonek troszeczkę inaczej. A po raz pierwszy spotkałam się z tym zjawiskiem, kiedy obejrzałam rolkę młodej dziewczyny, która dostała mail od szefa, "bardzo dobrze ci poszła prezentacja" z klasycznym uśmieszkiem. Ona była przerażona, "co zrobiłam źle" i drugi kadr, zaczyna tańczyć, bo przypomniała sobie, że jej szef jest milenialsem i dla niego to jest zwykły uśmiech, a dla zetek to jest ironia - wyjaśniła Mikuła.
Do tego typu nieporozumień może dochodzić nawet w relacjach bez znaczącej różnicy wieku. O tym opowiedział Jarosław Śliwiński, który w Dzień Dobry TVN pojawił się z żoną Martą Materek i dziećmi Tymonem i Zuzanną. Nasi goście prowadzą w mediach społecznościowych konto o nazwie "Pozytywna Rodzinka". - Ja np. chcę wybrać się na weekend z kolegami, przez co czasami wolę napisać SMS i rzucę jakąś emotkę i Marta mi odpisze łapkę w górę, to wcale nie oznacza, że ja mogę jechać - wyjaśnił.
Dzieci porozumiewają się emotikonami
Zdarza się, że dzieci w konwersacjach SMS-owych zamiast używać słów, wpisują ciągi emotikonek i w ten sposób przekazują informacje. - U nas tak nie ma, oni używają emotikonek, żeby podbić trochę to, co chcą napisać, to, co chcą przedyktować, bo umówmy się, że dzieciaki nie piszą teraz smsów, dzieciaki je dyktują - wyjaśniła Marta Materek.
Zdaniem Pauliny Mikuły nie można mówić, że jakieś pokolenie źle używa emotikonek. - Najważniejsze jest to, żebyśmy wiedzieli w sytuacji zawodowej, że ktoś z młodszego pokolenia inaczej odczyta klasyczny uśmieszek - zaznaczyła.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Buźki, które zawładnęły światem. Emotikony obchodzą 40. urodziny
- Światowy Dzień Emotikona. Skąd wzięło się to słowo?
- Mamut, nagrobek i mężczyzna w welonie. Z jakich nowych emotikonów będziemy mogli korzystać w 2020?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News