Kontrolowanie poziomu hormonów wśród mężczyzn często pozostaje tematem tabu. Tymczasem istnieje szereg chorób i schorzeń, które możemy zdiagnozować dzięki profilaktyce. O szczegółach porozmawialiśmy ze specjalistką medycyny męskiej dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach oraz Michałem Muzyką.
Gospodarka hormonalna mężczyzn
Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety poddają się badaniom kontrolującym gospodarkę hormonalną w organizmie. Okazuje się, że to błąd, bo wyniki mogą sporo powiedzieć nam o zdrowiu. W naszym studiu gościł mężczyzna, który bez krępacji mówi o badaniach.
- Przekroczyłem 40. rok życia i zrobiłem sobie kompleksowe badania, taki bilans 40-latka. Były wśród nich badania poziomu hormonów. Wszystkie wyniki miałem dobre, ale testosteron był powyżej normy. Wydawało mi się, że nie może zdarzyć się nic lepszego - powiedział Michał Muzyka.
- Może to być genetyczna sprawa. Ale może to być nadmierna produkcja hormonu w jądrach, który często związany jest z gruczolakami albo nawet gruczolako-rakami. To trzeba brać pod uwagę, tak samo, jak guzy nadnerczy. Mogą też być objawy takie jak marskość wątroby czy nadczynność tarczycy - dodała dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.
Dlaczego mężczyźni powinni badać hormony?
Często zwykłe codzienne objawy, takie jak zmęczenie, czy rozdrażnienie mogą sugerować, że coś niedobrego dzieje się z naszą gospodarką hormonalną. Jak często powinniśmy się badać?
- Jeżeli wszystko jest okej, badajmy się raz w roku. Nawet warto zrobić badania swoim synom, którzy kończą 18 lat, żebyśmy mieli wyjściowy produkt, bo każdy jest inny. Warto wiedzieć, z jakiego punktu odniesienia wychodzimy - powiedziała dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.
- Następnym okresem do badań jest 30-tka. Chociaż zdarzają się pacjenci, którzy mają 25 lat i zaburzenia hormonalne. Przede wszystkim są zmęczeni, tyją, mają zaniki libido. Poza tym 90% depresji jest związanych z hormonami - podsumowała.
Objawy niedoboru testosteronu:
- Psychiczne: zmiany nastroju, rozdrażnienie, stany depresyjne.
- Fizyczne: zmiany w sylwetce (skłonność do odkładania tłuszczu na brzuchu, zanik mięśni, okrągła twarz, zmniejszony zarost).
- Spadek libido.
- Bóle stawów, mięśni i powięzi.
- Zmniejszenie produkcji czerwonych ciałek krwi w szpiku – co wpływa na nośniki tlenu w hemoglobinie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwsza antykoncepcja okiem ginekolożki. "To są bezpieczne formy"
- Twoje hormony szaleją? Zrób badania!
- Hormony pomogły jej nagrać najnowszą płytę
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News