Dwa razy zachorowała na raka piersi. "Ten drugi rak załamał mnie, zdołował, ale nie dałam się"

Co trzeba wiedzieć o raku piersi?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrok
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Samobadanie piersi może uratować życie
Samobadanie piersi może uratować życie
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W tym czasie zachęca się kobiety do wykonywania badań w kierunku zmian nowotworowych. O tym, jak ważna jest profilaktyka oraz że sama choroba to nie wyrok w Dzień Dobry TVN opowiedziały onkolożka dr Joanna Połowinczak-Przybyłek oraz Dorota Niedobylska, która chorowała na raka piersi.

Rak piersi to nie wyrok

Dorota Niedobylska z powodu raka piersi straciła mamę. Kobieta wykonała badania genetyczne, okazało się, że jest ona nosicielką mutacji, która sprzyja chorobie. - Przez osiem lat byłam kontrolowana i po ośmiu latach przyjechałam do Szpitala Kopernika w Łodzi na kontrolę i się okazało, że mnie zaatakował nowotwór piersi - powiedziała w Dzień Dobry Dorota.

Wyznała, że gdy usłyszała diagnozę, pojawił się strach, niedowierzanie. - Ciężko było, [...] ale jakość dałam radę, zwalczyłam to i po półtora roku przyjechałam znowu na kontrolę do Szpitala Kopernika i się okazało, że mnie drugi raz zaatakował. Pierwszy nowotwór był hormonozależny, a drugi był potrójnie ujemny. Ten drugi rak załamał mnie, zdołował, ale nie dałam się, na początku było bardzo ciężko. Zaczęłam chodzić do psychologa - dodała.

Rak piersi. Jakie są rodzaje nowotworów?

Warto dodać, że nie ma jednego raka piersi. - To są różne rodzaje, u różnych osób. Udało się wydzielić pewne podtypy tego raka piersi, które różnią się trochę przebiegiem, trochę rokowaniem i też leczeniem. Spośród tych podtypów są np. takie nowotwory, które są hormonalnie wrażliwe lub hormonalnie dodatni. On ma na swojej powierzchni receptory dla tych hormonów. Można leczyć lekami ukierunkowanymi, czyli blokując te hormony - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr Joanna Połowinczak-Przybyłek, onkolożka.

Mimo że pojawiają się coraz nowsze i skuteczniejsze leki, to kluczowe znaczenie ma czas. Im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym większe są szanse na pokonanie choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - samobadanie i regularne odwiedzanie lekarza. - Samobadanie raz w miesiącu, [...], aktualnie też poszerza się grupa pacjentek, które mogą wykonywać mammografię, [...], od 1 listopada już nie jest to 50. rok życia, a 45., czyli wchodzi dodatkowa grupa pacjentek, i nie jest to 69., a 74., czyli większa populacja - dodała.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o chorobie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości