Pierwsza antykoncepcja – co wybrać?
Najczęściej proponowanymi formami antykoncepcji dla młodych kobiet, o ile miesiączkują od co najmniej 2 lat, są dwuskładnikowe tabletki, plastry lub krążki antykoncepcyjne. W razie złej tolerancji, obecności przeciwwskazań lub indywidualnego wyboru pacjentki można zaproponować założenie wkładki czy implantu podskórnego.
Po dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne możemy sięgnąć, gdy m.in. nie ma przeciwwskazań w postaci otyłości lub innych predyspozycji do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi. Przy złej tolerancji dwuskładnikowych form antykoncepcji lub występowaniu przeciwwskazań lekarz może zaproponować formy antykoncepcji jednoskładnikowej: tabletkę gestagenną, implant lub wkładkę z lewonorgesterlem.
Czym różnią się tabletki jednoskładnikowe od dwuskładnikowych? Te pierwsze zawierają tylko progestagen, a drugie łączą działanie tego hormonu z estrogenem. Ponadto różnią się one stężeniem hormonów w różnych tabletkach w jednym blistrze i działaniem. Oba typy są jednak bardzo skuteczne i przy prawidłowym stosowaniu chronią przed niechcianą ciążą na poziomie niemal 99%.
- Najlepiej zgłosić się do ginekologa i wraz z nim ustalić włączenie hormonalnej antykoncepcji. Jeżeli chodzi o szkodliwość tabletek, to w tej grupie wiekowej jest ona znikoma pod warunkiem, że przestrzegamy przeciwwskazań. To są bezpieczne formy antykoncepcji. Ostrzegamy jednak pacjentki, że stosując tabletki dwuskładnikowe powyżej 10 lat, jest minimalne ryzyko wystąpienia raka piersi - powiedziała ekspertka.
Antykoncepcja - krążek, implant i wkładka
Regularność stosowania antykoncepcji jest ważna, a młode dziewczyny mogą mieć z tym problem. Podczas wakacyjnego szaleństwa i wielu wyjść ze znajomymi łatwo zapomnieć o stałej godzinie przyjmowania leków. W takiej sytuacji bezpieczniejsze i wygodniejsze są: krążki, plastry czy wewnątrzmaciczny system uwalniający lewonorgestrel albo implant podskórny.
- Krążek dopochwowy to również antykoncepcja dwuskładnikowa. Nosi się go przez 3 tygodnie w pochwie i nie należy go wyjmować ani do współżycia, ani badań ginekologicznych. Następnie robi się tydzień przerwy. Plusem krążka jest to, że niezależnie czy musimy zastosować antybiotyk, czy miałyśmy zatrucie pokarmowe, to jego skuteczność będzie zachowana – wyjaśniła.
Wkładki wewnątrzmaciczne są to zaś jednoskładnikowe formy antykoncepcji hormonalnej. Tutaj wymagana jest jednak praca ginekologa, który zakłada wkładkę na 5 lat. Co ważne, w każdej chwili można je wyjąć.
- Młode kobiety często sięgają po jednoskładnikowe formy antykoncepcji o przedłużonym działaniu. Ze względu na bardzo niskie ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę. Nie muszą o niej pamiętać. W przypadku implantu są zabezpieczone na 3 lata, wkładki na 5 - dodała.
Co z prezerwatywą? Jest to najczęściej stosowana forma antykoncepcji i słusznie, gdyż chroni przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak pamiętajmy, że nie jest to najskuteczniejsza forma ochrony przed nieplanowaną ciążą. Zatem kobiety dodatkowo powinny wybrać jedną z powyższych metod zabezpieczenia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najgorsze teksty na rozstanie. "Zerwał ze mną, bo włożyłam na noc zatyczki do uszu"
- Pozwala mężowi sypiać z własną siostrą i matką. "Kiedy nie jestem w nastroju, przekazuję go"
- Jej mąż przyjaźni się ze swoją byłą żoną: "Spędza z nią więcej czasu niż ze mną"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN