Wbrew obiegowej opinii hormony mają ogromny wpływ nie tylko na kobiecy organizm, ale i na męski. U panów mówi się o tzw. syndromie poirytowanego samca.
"Wymyślasz", "przesadzasz", "weźmiesz tabletkę i przejdzie" – ile razy słyszałyście te słowa? Tymczasem PMS to nie fanaberia ani powód do żartów. To dolegliwość, z którą każdego miesiąca walczy wiele kobiet. Jak zdiagnozować zespół napięcia przedmiesiączkowego i odróżnić go od innych chorób? O tym opowiedziała nam Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog.
Silne bóle brzucha, głowy, rozdrażnienie, złość i płaczliwość to typowe objawy występujące u kobiet tydzień przed menstruacją. Jak się okazuje, na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi aż 95 proc. kobiet. W tym czasie kluczową rolę odgrywa dieta. To właśnie dzięki odpowiednim produktom możemy poprawić lub pogorszyć nasze samopoczucie. Co więc jeść, aby przeżyć PMS?
Drażliwość, płaczliwość, irytacja… Wiele kobiet cierpi na objawiający się w ten sposób PMS. Warto wiedzieć, że nie tylko u nich można zaobserwować cykliczne zmiany hormonalne i związane z nimi wahania nastroju. Dotyczą one także panów. Uważa się, że ponad ¼ mężczyzn doskwiera tzw. męski okres.
Czy można uniknąć, lub zniwelować dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego? Naszym gościem była Marta Mieloszyk-Pawelec - magister farmacji, kosmetolog i prekursorka kompleksowej medycyny przyszłości. Jak, jej zdaniem, należy przygotowywać się na PMS i co mogą zdziałać 2 kostki czekolady o godzinie 17.00?
PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Kobiety bywają wtedy nadpobudliwe i drażliwe. Lepiej nie wchodzić im wówczas w drogę ;) Czy biologia rzeczywiście determinuje zachowania kobiet? Czy kobiety potrafią regulować swoją złość i gorszy nastrój przed miesiączką? Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadły: seksuolog Izabela Jąderek, dziennikarka Beata Sadowska i Maria Natalia Tymańska.
Jak wiele prawdy jest w tym, że kobietami rządzą hormony? Jak partnerzy powinni się zachować, kiedy - z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - panie tracą panowanie nad sobą? Czy można poradzić sobie z PMS? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Heleną Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i coachem, ekspertem ds. komunikacji międzypłciowej Grzegorzem Kordkiem.
Słyszeliście dowcip: "Czym się różni terrorysta od kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)? Z terrorystą można negocjować...". Rzeczywiście moment, kiedy u kobiety pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jest ciężki nie tylko dla niej, ale także jej partnera. W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak łagodzić jego skutki.