Niestety panowie mają gorzej, ponieważ męski okres nie jest aż tak regularny jak kobiecy. Może zaskoczyć ich w każdym momencie i trwać jeden dzień lub kilka tygodni. Na świecie istnieją jednak mężczyźni, którym przytrafia się on bardzo regularnie. Badaniami na jego temat zajmuje się dr Yael Varnado.
Czym jest okres u faceta?
Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą cierpieć na huśtawki nastroju. Nazwane zostały przez specjalistów męskim okresem. Zjawisko to można zdefiniować jako zespół irracjonalnych zmian nastroju. Nazywane jest IMS (z ang. irritable male syndrome, co tłumaczy się jako "syndrom poirytowanego samca"). Nazwa nawiązuje do kobiecego PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome), jednak mimo podobieństw nie należy traktować tych zjawisk jako tożsame. Co ciekawe, męski okres jest pojęciem funkcjonującym nieoficjalnie w medycynie. Jako pierwszy zaobserwował go szkocki behawiorysta Lincoln Gerald, badacz zajmujący się owcami. Zauważył on zmianę nastroju u baranów w okresie jesienno-zimowym. Dalsze badania pozwoliły na zaobserwowanie podobnych zachowań u samców innych zwierząt – jeleni, reniferów i łosi. Wciąż trwają badania mające na celu jego bezsprzeczne potwierdzenie u ludzi. Co ważne, uważa się, że nie wszyscy panowie cierpią na IMS, dotyka on jedynie część populacji, a część może przechodzić go niemal niezauważalnie.
Jakie są przyczyny męskiego okresu?
Za okres, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, odpowiadają zmiany hormonalne. W przypadku panów dochodzi do nagłych spadków testosteronu, bardzo często towarzyszą mu także skoki kortyzolu. To właśnie one są przyczyną wahań nastrojów. Warto zaznaczyć, że na zmiany poziomu testosteronu i kortyzolu u mężczyzn wpływ ma nie tylko fizjologia. Mogą być one wywołane np. nadmiernym stresem czy wiekiem. Doktor Yael Varnado uważa, że za wahania poziomu hormonów doprowadzające do męskiego okresu może odpowiadać także nieprawidłowa dieta. Ponadto specjaliści sądzą, że na IMS wpływają nie tylko zmiany hormonalne. Czynnikami zwiększającymi ich prawdopodobieństwo mogą być: pory roku, kondycja psychiczna czy nadmierne osłabienie, a także uwarunkowania genetyczne i przyjmowane leki.
Objawy okresu u faceta
Temat męskiego okresu wciąż jest mało znany. Ponadto bywa objęty tabu. Mężczyźni powinni być świadomi, że zmiany hormonalne zachodzące w ich ciałach mogą wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych należą wspomniane wcześniej zaburzenia samopoczucia – panowie są drażliwi, przybici, nerwowi. Mogą pojawiać się także bóle głowy czy brzucha, a także znana wielu kobietom chęć podjadania, zwłaszcza niezdrowych produktów. Warto wiedzieć, że męski okres może dawać także poważniejsze objawy – obniżenie własnej wartości, problemy z nawiązywaniem kontaktów, zaburzenia sfery seksualnej. Zbyt duży spadek poziomu testosteronu może doprowadzić do silnych stanów depresyjnych.
Metody na męski okres
Ilu mężczyzn, tyle sposobów na okres. Wielu z nich uważa, że najlepszą metoda na IMS jest przeczekanie go. Specjaliści podkreślają, że w tym trudnym czasie warto skorzystać z pomocy partnerki, która powinna wykazać się dużą dozą wyrozumiałości. Za metody przynoszące ulgę panom z IMS uważane są także: aktywność fizyczna oraz ciepła kąpiel, relaksacja i ćwiczenia oddechowe. Specjaliści uważają, że świetnym sposobem na zniwelowanie przykrych objawów męskiego okresu mogą być zdrowszy tryb życia oraz ograniczenie używek. Czynniki te mają spory wpływ na poprawny poziom hormonów w organizmie. W tym czasie warto także unikać stresu i skupić się na pozytywnych aspektach życia. Niektórzy za lek na męski okres uważają piwo, jednak nie polecamy alkoholu jako metody pozwalającej na radzenie sobie z problemami o podłożu psychicznym oraz hormonalnym. Warto skonsultować się ze specjalistą, gdy męski okres znacząco utrudnia funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach konieczna może być farmakoterapia.
Zobacz wideo: Jak rodzic sobie z obfitymi miesiączkami?
Zobacz też:
- Fototerapia, czyli sposób na poprawię nastroju. "To jest metoda bardzo bezpieczna"
- Optymistka z męskim sercem: "Pomagam innym ludziom odkryć, że w nich też jest wewnętrzna moc"
- Aktorka "19+" opowiedziała o walce z boreliozą. Anna Zuch cierpi na szczególną odmianę tej choroby
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision