Nerwowość i chudnięcie, ale też przyrost masy ciała i senność. Co jeszcze świadczy o chorej tarczycy?

389A5622
Źródło: Dzień Dobry TVN
A Ty kiedy badałeś tarczycę?
A Ty kiedy badałeś tarczycę?
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Planując listę profilaktycznych badań powinniśmy pamiętać o zmierzeniu poziomu TSH. Problemy z tarczycą ma bowiem obecnie już co piąty z nas, a ich objawy potrafią być bardzo niepozorne. O czym świadczy zbyt niski, a o czym zbyt wysoki poziom tego hormonu? O tym w studio Dzień Dobry TVN mówiła lek. med. Magdalena Jagiełło, endokrynolog.

Poziom TSH a stres

Jedną z osób, świadomych, jak ważne są regularne badania tarczycy, jest Agnieszka Woźniak-Starak. Dziennikarka przyznała podczas rozmowy z obecną w studio endokrynolog, że cierpi na Hashimoto. Zwróciła uwagę na relację między rozwojem choroby a stresem. - On przyspiesza jej przebieg. Może spowodować, że będzie potrzebna wyższa dawka [leku - przyp. red.] - przytaknęła lek. med. Magdalena Jagiełło w rozmowie z prowadzącą.

Endokrynolog dodała, że badań tarczycy nie powinno przeprowadzać się w chwili wzmożonego stresu. Może on bowiem zafałszować ich wyniki.

TSH - co to za hormon?

TSH, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest hormonem tarczycowym. Produkuje go przysadka mózgowa. - Ona jest takim naszym szefem, który produkuje różne hormony i reguluje w ten sposób pracę innych narządów. Bez zdrowej przysadki ani tarczyca, ani nadnercza, ani jajniki, "nie wiedziałyby", co produkować. (...) Przysadka produkuje TSH, które dostaje się drogą krwi m.in. do tarczycy. Tarczyca dostaje informację, ile swoich hormonów (T3 i T4) ma produkować na sygnał z przysadki - doprecyzowała ekspertka.

O czym mówią nieprawidłowe poziomy TSH?

Badania TSH zlecają zarówno lekarze rodzinni, jak i ginekolodzy czy kardiolodzy, ale skierować nas na nie może też dietetyk. Ich wyniki, o ile nie są w normie, informują o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Czym objawiają się te dwa zaburzenia?

- Nadczynność to jest nadpobudliwość, chudnięcie, biegunki, nerwowość, zaburzenia rytmu serca, może być wypadanie włosów (...) Przy niedoczynności jest przyrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, senność apatia - wymieniała endokrynolog.

Jak często badać tarczycę?

- Te zalecenia zależą od tego, z kim mamy do czynienia. Jeżeli mamy kobietę ciężarną, to nawet co 4 tygodnie robimy te badania. Jeżeli ktoś nigdy na tarczycę nie chorował, to te badania raz na jakiś czas wystarczą - mówiła Magdalena Jagiełło.

Jak poziom TSH wpływa na przebieg ciąży? Dlaczego samodzielnie odczytując wyniki badań możemy sobie zaszkodzić? Sprawdź w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości