Była licealistką, kiedy zaszła w ciążę. "Zastanawiałam się, czy będę musiała dokonać wyboru"

Renata Kądziela o byciu nastoletnią matką
Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Renata Kądziela jako nastolatka zaszła w ciążę. Z jakimi reakcjami się wtedy spotkała? Opowiedziała o tym się dziennikarce serwisu Dzień Dobry TVN Darii Pacańskiej. Rozmowa odbyła się w trakcie sesji zdjęciowej do kampanii społecznej "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie", której celem jest wsparcie kobiet.

Nastoletnia ciąża

Renata Kądziela zaszła w ciążę, kiedy była nastolatką. Bardzo chciała kontynuować naukę i mogła to zrobić przede wszystkim ze względu na swoje dotychczasowe osiągnięcia.

"Inspirujące kobiety"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter

- Byłam uczennicą liceum. To były czasy kiedy, po pierwsze, nie było to popularne i też było ryzyko, że szkoły po prostu nie skończę, że ktoś zdecyduje, że wyrzuci mnie z tej szkoły. Natomiast to, że byłam dobrą uczennicą, miałam wysoką średnią, pozwoliło mi na dokończenie szkoły. Rzeczywiście było to coś, co postawiło mnie w którymś momencie pod ścianą, bo zastanawiałam się, czy będę musiała dokonać wyboru. Dziecko i szkoła czy tylko po prostu dziecko, czy szkoła albo dziecko - powiedziała Renata Kądziela.

Pomimo swojej sytuacji mogła uczestniczyć w zajęciach i skończyć szkołę. Choć, jak dzisiaj wspomina, nie było to proste, bo była na świeczniku. Dzisiaj Renata Kądziela jest lektorką języka angielskiego i neurojęzykowym coachem. Uczy od 20 lat.

Reakcja otoczenia na ciążę nastolatki

Renata Kądziela zaznacza, że to były zupełnie inne czasy. Kiedy zaszła w ciążę, będąc nastolatką, reakcje były różne.

- Było grono nauczycieli wspierających i rozumiejących tę sytuację. Natomiast byli też nauczyciele, którzy tego może nie rozumieli, może nie chcieli zaakceptować, przy których czasami czułam się trochę gorsza - wyznała nasza rozmówczyni.

- Jeśli chodzi o moje koleżanki i kolegów, tutaj miałam pełne wsparcie. Aczkolwiek czasami też czuło się takie zdystansowanie odrobinę, bo ja jestem tą, która jest z brzuchem w szkole. Czasami dało się odczuć, że już nie jestem tą Renatą, z którą się przyjaźniliśmy wcześniej. Po urodzeniu dziecka i po powrocie do szkoły te relacje powiedziałabym, że się naprawiły - dodała.

Renata Kądziela nie skupiła się tylko na dziecku, chciała się rozwijać, więc brała też udział w szkolnych aktywnościach. Choć odbywało się to w ograniczonym zakresie, ze względu na nowe obowiązki.

Kampania "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie"

Renata Kądziela jest jedną z kobiet, które wzięły udział w społecznej kampanii Marty Banaszek "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie". Projekt ten wspiera kobiety w byciu sobą, akceptacji własnego ciała i promowaniu autentyczności.

W kampanii biorą udział także m.in.: Kinga Zawodnik, Kamila Kamińska, Weronika Marczuk, Karolina Pilarczyk, Honorata Witańska.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:

Pozostałe wiadomości