Gwiazdy

Julia Wieniawa o chorobie. "Po 18 godzinach spania nadal nie mogłam wstać z łóżka"

Gwiazdy

Autor:
Nastazja
Bloch
Julia Wieniawa o chorobie Hashimoto

Julia Wieniawa opublikowała w mediach społecznościowych apel dotyczący Hashimoto. Na filmiku pokazała swoje zdjęcia sprzed kilku lat i nawiązała do niskiej samooceny. Jak nieleczona choroba wpływa na samopoczucie? O tym aktorka opowiedziała w Dzień Dobry TVN, a o objawach i leczeniu Hashimoto mówiła dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog.

Julia Wieniawa ma Hashimoto

Julia Wieniawa jakiś czas temu opublikowała w mediach społecznościowych filmik, w którym opowiedziała, do czego doprowadza nieleczone Hashimoto. Aktorka przyznała, że niską samoocenę i kompleksy związane ze zmianą wyglądu maskowała mocnym makijażem i sztucznymi rzęsami. Wtedy nie miała pojęcia, że opuchnięta twarz czy ciało to nie wynik zmęczenia, a choroby. Wszystko zmieniło się po diagnozie i odpowiednio dobranej farmakologii.

- O to chodziło w filmiku, żeby zaapelować do ludzi, aby sprawdzali swój stan zdrowia. Ja w tamtym okresie czułam się bardzo źle, jakbym była bańką mydlaną, która zaraz pęknie. Byłam napuchnięta, miałam obrzęki na twarzy, na powiekach. Wstawałam rano i prawie nie miałam oczu - wspominała Julia Wieniawa w naszym programie.

Film na TikToku nagrała, aby zwrócić uwagę fanów na tę chorobę. Jak dodała, Hashimoto to nie tylko opuchlizna, to także wypadanie włosów, trądzik i złe samopoczucie. – Ta choroba ma wiele objawów, prowadzi do ciężkich dolegliwości. U mnie zaczęła się objawiać tym, że w szkole ciężko mi się było uczyć, przysypiałam na lekcjach. Miałam stany anemiczne i lekko depresyjne - opowiadała aktorka.

Pewnego dnia postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zrobiła zestaw kompleksowych badań, z których wyszło, że zmaga się z chorobą.

Po 18 godzinach spania nadal nie mogłam wstać z łóżka, nie chciało mi się wychodzić do ludzi, a jestem duszą towarzystwa. Czułam, że coś jest nie tak. Lekarz zlecił mi badania krwi i wyszło, że TSH mam podwyższone, wyszła niedoczynność tarczycy

Czym jest choroba Hashimoto?

Czym jest tajemnicza choroba o nazwie Hahimoto i skąd się bierze? - To jest choroba zapisana w genach i to, kiedy się ujawni, zależy od wielu sytuacji, również zewnętrznych. Stres, zmęczenie, infekcje wirusowe - to wszystko może wpływać na jej rozwój. Dużo się też ostatnio mówi o wpływie mikrobiomu jelitowego na wygenerowanie objawów choroby Hashimoto - tłumaczyła dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog.

Osoby chore mogą wspomagać się probiotykiem. Ostatnie badania wskazują, że odpowiednia suplementacja może przynieść dużo dobrego. Nie możemy jednak zapominać o kluczowym leczeniu tyroksyną.

Jak żyć z Hashimoto?

Julia Wieniawa podkreśliła, że z Hashimoto da się żyć. Choroba wymaga jednak zmiany stylu życia i odpowiedniej diety. Aktorka korzysta z porad dietetyka, a także suplementuje wiele witamin. Dba również o aktywność fizyczną.

- Co jest istotne, a wydaje mi się, że ludzie o tym nie wiedzą. Kiedy ma się Hashimoto lub niedoczynność tarczycy, nie powinno się robić zbyt mocnych treningów, a nawet nie powinno się biegać. To podwyższa kortyzol, a kortyzol zjada tarczycę i zapętla się koło. Na mnie o wiele lepiej działa joga albo pilates. Kiedy ćwiczyłam mocniej, miałam odwrotny efekt, puchłam i tyłam - mówiła Julia.

Zobacz wideo:

O choroba! Książka, która oswaja traumę
O choroba! Książka, która oswaja traumęŹródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości