Finanse i Praca

Seniorzy i rodziny wielodzietne nie zapłacą podatku?

Finanse i Praca

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Dzień Dobry TVNKto nie zapłaci podatku dochodowego?

Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza? O szczegółach projektu w Dzień Dobry TVN opowiedział radca prawny Przemysław Ligęzowski.

Zmiany w podatkach dla rodzin wielodzietnych i seniorów

Nowe założenia Polskiego Ładu zostały przyjęte podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło się 1 października 2021 r. Zmiany w podatkach mają objąć określone grupy społeczne i obowiązywać wyłącznie w określonych przypadkach. Według projektu powinny wejść w życie najwcześniej w styczniu 2022 roku. Kto może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego?

Mamy tu dosyć rewolucyjne zmiany. Przewidziano dwa PITY-0, dla seniorów i rodzin wielodzietnych. Jeżeli w danej rodzinie jest czwórka dzieci, nie będzie trzeba płacić podatku do danej kwoty. Jeśli zaś chodzi o seniorów, jest to pewnego rodzaju zachęta do tego, żeby dalej pracowali, nie przechodzili na emeryturę

- mówił Przemysław Ligęzowski.

Ekspert wyjaśnił, że zgodnie z założeniami projektu, seniorzy do momentu uzyskania przychodów z pracy, które nie przekroczą 85 528 złotych, nie będą płacić podatków. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty zostaną obciążeni podatkiem od nadwyżki. Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, będą mogły wykorzystać zwiększoną kwotę wolną, która wyniesie 30 000 zł, będą więc zobowiązane płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł przychodu.

Z kolei rodzice, którzy posiadają przynajmniej czwórkę potomstwa i rozliczają się wspólnie na zasadach ogólnych, zapłacą podatek dopiero od kwoty przekraczającej 231.056 zł.

- Obowiązuje ten pułap do 85 000 zł, ale dodatkowo będzie jeszcze wprowadzona przez Polski Ład kwota wolna od podatku zwiększona aż o 22 000 zł. W tej chwili nie 8 000 zł a 30 000 zł dla każdego będzie zwolnione od podatku - wyjaśnił radca prawny.

Zmiany w podatkach dla osób powracających z zagranicy

Na zwolnienie z podatku dochodowego będą mogły liczyć także osoby, które zdecydują się wrócić z emigracji.

- To jest analogiczne do niepłacenia podatków do 26. roku życia. Mamy młodych ludzi, którzy podejmują pracę i nie płacą podatku. Tak samo osoby, które powrócą z zagranicy, też do tej kwoty pułapu 85 528 zł przychodu rocznego będą zwolnieni od płacenia podatku przez 4 lata - tłumaczył Przemysław Ligęzowski w Dzień Dobry TVN.

Jak zauważył, celem zmian jest zachęcenie Polaków do podjęcia pracy na terenie naszego kraju. - Nie ukrywajmy, że jest deficyt osób, przede wszystkim w zatrudnieniu do prac fizycznych. Jesteśmy wspomagani przez obcokrajowców, ale wciąż ten deficyt zauważamy. Chodzi o to, żeby ściągnąć naszą Polonię z powrotem do kraju - powiedział nasz gość.

Szacuje się, że po zmianach w Polskim Ładzie około 9,5 mln osób w ogóle nie zapłaci podatku. Chodzi o osoby zarabiające płace minimalne, których roczny przychód nie przekracza 30 000 zł.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości