Dieta to klucz nie tylko do zdrowia, ale i płodności. "Mam pacjentki, które dzięki niej zaszły w ciążę"

Dzień Dobry TVN
O tym, że zdrowa dieta ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie wiemy wszyscy. Niestety ogromna część kobiet (i nie tylko) nie stosuje się do zaleceń dietetyków czy lekarzy i odżywia się byle jak. O zdrowym menu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy chcemy schudnąć lub dopadła nas jakaś choroba. Jak duży wpływ na nasze zdrowie i gospodarkę hormonalną ma sposób odżywiania? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Tadeuszem Oleszczukiem, ginekologiem-położnikiem.

Czy dieta ma wpływ na hormony?

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu, w tym na układ hormonalny. - Niektóre kobiety pytają mnie, czy nie pomyliły gabinetu, kiedy zadaję im pytanie o dietę, np. o to czy słodzą kawę ,czy dodają do niej nabiał. Kobiety, które mają np. problemy z tarczycą nie wiedzą, że przeciwciała, które atakują gruczoł powstają właśnie w jelitach, z tego co jedzą - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.

Jak powinna się odżywiać się taka kobieta? - Zawsze mówię swoim pacjentom czego mają nie jeść. Na tej liście znajdują się cukier, mleko, nabiał i jajka. Dieta powinna się składać przede wszystkim z warzyw - mówił specjalista.

Trzeba unikać także wysokoprzetworzonych produktów, białego mięsa, które bardzo często nafaszerowane jest antybiotykami oraz hormonami. A co z wędliną? - Można ją zjeść raz w tygodniu, ale pod warunkiem, że jest dobrej jakości - dodał.

Czy dieta oparta na warzywa jest bezpieczna? W ocenie specjalisty to najlepszy sposób odżywiania. Dzięki niemu możemy uniknąć chorób cywilizacyjnych, a także rozwiązać problemy z płodnością. - Mam pacjentki, które właśnie dzięki diecie zaszły w ciążę. Niestety wielu lekarzy leczenie zaczyna od leków - dodała.

Do pacjenta trzeba podejść holistycznie

W ocenie specjalisty współczesna medycyna "pocięła człowieka na dziedziny" i nie patrzy na człowieka, jak na całość. - Ginekolog zajmuje się kobietą tylko od pasa w dół. Endokrynolog skupia się na tarczycy i na insulinie, a lekarz rodzinny jest niby od całości. To wszystko się bardzo pogmatwało - dodał specjalista.

Co najbardziej psuje nam zdrowie? - Dopóki jedliśmy głownie warzywa wszystko było dobrze. Później pojawił się cukier i alkohol. Do tego dochodzą jeszcze antybiotyki. Badania pokazują, że najwięcej otyłych osób jest tam, gdzie przepisuje się najwięcej antybiotyków - dodał.

Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z jedzenia słodyczy czy lampki wina do obiadu? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Zakaz grillowania do końca roku. "To nie jest pomysł aktywistów". Co grozi za złamanie przepisu?

Sezon na szparagi rozpoczęty. Ulubione przepisy zdradza Daria Ładocha

Halina Mlynkowa otwarcie o problemach z zajściem w ciążę. "Od rana łzy same płynęły mi po policzkach"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości