Dieta na początek roku
Wraz z rozpoczęciem roku słowo "detoks" jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Chcemy zgubić nadprogramowe kilogramy i poczuć się lekko, więc szukamy sposobów na oczyszczenie organizmu. Diety sokowe, owocowo-warzywne czy restrykcyjne ograniczanie lub wykluczanie wielu grup produktów mają swoich zwolenników i szczególnie w styczniu cieszą się dużą popularnością, ale czy na pewno warto je stosować? Detoks to hit czy kit?
- Tak naprawdę detoks z punktu widzenia naukowego nie istnieje. Nasz organizm sam się oczyszcza poprzez pocenie się, wydalanie. Jeżeli dobrze się odżywiamy, regularnie, pijemy dużo wody, jemy dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, to tak naprawdę większej potrzeby na detoks nie ma. Jeżeli jest zatrucie toksynami, to w tym momencie powinniśmy być tak naprawdę na oddziale toksykologii. Wtedy to już jest poważniejsza sprawa - tłumaczyła Anna Radowicka.
Jak przyspieszyć przemianę materii, by zredukować masę ciała po świętach?
- Żeby sobie ulżyć i pomóc, to sprawdzą się napary ziołowe, rumianek, mięta pieprzowa, czystek. Zioła to podstawa w naszej diecie. Generalnie działanie herbat zielonej, czerwonej, ziół polega na tym, żeby pobudzić procesy trawienne, żeby zaczęły się wydzielać enzymy trawienne. Dzięki temu metabolizm jest szybszy - wskazała dietetyczka.
Zdrowe produkty w diecie
Warzywa i owoce powinny być podstawą naszego codziennego jadłospisu. W poświątecznym "oczyszczaniu organizmu" świetnie sprawdzą się witaminowe koktajle, którymi można zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia lub wypić podczas śniadania czy obiadu. Propozycja Anny Radowickiej to zielony koktajl z cytrusami, kurkumą i imbirem.
Zielony koktajl - przepis
Do jego wykonania napoju będzie potrzebna wyciskarka wolnoobrotowa.
Przepis:
- 6 mandarynek,
- 1 cytryna,
- 3 jabłka,
- świeży imbir (4 cm),
- 200 g świeżego szpinaku,
- 3 gałązki świeżej mięty,
- świeża kurkuma.
Jakie są jeszcze inne sposoby na to, by po świętach poczuć się lżej?
- Przede wszystkim zacznijmy od regularnego nawadniania, 1,5 l wody do 2 l. Sposób picia wody ma znaczenie. Pijemy co 30-40 minut w ciągu dnia, a nie pół butelki od razu, bo zaraz powiemy, że musimy pójść do toalety i ta woda tak naprawdę przez nas przeleci. Dodatkowo do każdego dania możemy dodawać olej lniany, który bardzo dobrze wpływa na nasz układ pokarmowy, trawienny, na nasze jelita. To nie może być incydent jednorazowy, tylko musi być regularnie - podkreśliła gościni Dzień Dobry TVN.
Warto również sięgać po kiszonki, kefiry i maślanki. - To jest takie must have ze względu na to, że bardzo pozytywnie działa na mikroflorę jelit. Jeśli nie możemy schudnąć, źle się czujemy, mamy problemy z przemianą materii w postaci zaparć, problemów z wypróżnieniem, to warto sięgać po produkty naturalnie fermentowane i kiszonki - wyjaśniła ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wibrująca kapsułka pomoże bezpiecznie schudnąć? "Mógłby przyjmować przed każdym posiłkiem"
- Żelki odchudzające, diety sokowe - celebryckie trendy, których warto się wystrzegać
- Zmiany w funkcjonowaniu aptek od stycznia 2024. Czego mogą się spodziewać klienci?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News