Diagnoza "rak" wywraca do góry nogami nie tylko życie pacjenta, ale również jego bliskich. W takich sytuacjach chorzy nie wiedzą, gdzie szukać informacji nie tylko o samej chorobie, ale i możliwych formach leczenia. Na szczęście na nowopowstałej platformie www.centrumkryzysowe.org.pl mogą zdobyć odpowiedzi na większość nurtujących ich pytań. Jak działa strona i co dokładnie można na niej znaleźć?
Centrum Kryzysowe. Jak to działa?
Centrum Kryzysowe www.centrumkryzysowe.org.pl zostało stworzone przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, we współpracy z ekspertami, którzy tworzą Radę Naukową Centrum. Platforma powstała z myślą o pacjentach onkologicznych. Chorzy dowiedzą się z niej m.in. gdzie szukać pomocy i uzyskać właściwą diagnozę, gdzie rozpocząć leczenie oraz jak ono wygląda. Dodatkowo znajdą tam porady jak - krok po kroku - poradzić sobie z chorobą oraz jak uzyskać wsparcie psychologiczne oraz socjalne.
Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?
Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?
Obecnie z platformy mogą korzystać jedynie osoby, które zmagają się z rakiem płuca, rakiem piersi oraz jajnika. – Rak to wciąż słowo, które wywołuje przerażenie, paraliż, poczucie klęski, strach o życie. W głowie chorego i bliskich pojawia się wiele pytań, tylko nie zawsze wiadomo, gdzie uzyskać na nie odpowiedzi. Z pomocą przychodzi Internet, a jak wiadomo można tam znaleźć mnóstwo treści, które nie zawsze są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny powołało Centrum Kryzysowe – platformę internetową pełną rzetelnej wiedzy, która będzie łatwo dostępna dla pacjentów i ich bliskich, i stanie się ich przewodnikiem na każdym etapie choroby. Gwarantem jakości serwisu jest Rada Naukowa, w skład której wchodzą lekarze onkolodzy – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Leczenie onkologiczne. Dlaczego wiedza ma znaczenie?
Twórcy platformy są zdania, że wesprze ona system opieki zdrowotnej, a także sprawi, że pacjent lepiej poznać chorobę. Większa wiedza i świadomość, z czym ma się do czynienia znacząco przekłada się na podejście chorego do leczenia i zwiększa jego skuteczność.
– Edukacja pacjenta to bardzo ważny element skutecznego procesu diagnostyczno-terapeutycznego i jest podstawą dobrej organizacji systemu opieki zdrowotnej. Centrum Kryzysowe doskonale zaspokaja potrzeby pacjentów dotyczące edukacji. Będzie wsparciem także dla lekarzy, ponieważ informacje tam zawarte uzupełnią te przekazywane w gabinecie podczas wizyty i rozmowy z chorym. Wiedza zgromadzona na platformie została przygotowana przez ekspertów medycznych, a więc jest wiarygodna i rzetelna, co w czasach mnóstwa informacji w przestrzeni publicznej jest kluczowe. Zgromadzenie w jednym miejscu aktualnych informacji z pewnością ułatwi dostęp do wiedzy – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Centrum Kryzysowe. Jakie informacje można znaleźć na stronie?
Obecnie na stronie Centrum Kryzysowego (www.centrumkryzysowe.org.pl) znajdują się kompleksowe informacje na temat raka jajnika, raka piersi oraz raka płuc. Pacjent i jego bliscy znajdą w Centrum Kryzysowym informacje o:
- ścieżce diagnostyki i leczenia, w postaci tekstów i materiałów video, które są przygotowywane we współpracy z ekspertami medycznymi i będą aktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną raz na kwartał;
- ośrodkach onkologicznych, które zapewniają najwyższe standardy diagnostyki i leczenia w danym nowotworze, tak aby pacjenci mogli trafić do placówek z największym doświadczeniem;
- badaniach, które powinny zostać wykonane w trakcie diagnostyki i procesu leczenia;
- wsparciu dla pacjentów i opiekunów od strony psychologicznej i socjalnej.
Baza wiedzy jest sukcesywnie rozbudowywana, tak, aby mogli z niej korzystać również pacjenci z innymi nowotworami. W pierwszej kolejności na platformę trafią materiały z obszaru raka jelita grubego, nowotworów hematoonkologicznych i nowotworów skóry. Dodatkowo już 16 stycznia 2023 roku zostanie uruchomiona infolinia, która będzie dodatkowym wsparciem dla pacjentów i ich bliskich.
Centrum Kryzysowe zostało objęte Patronatem Honorowym przez Rzecznika Praw Pacjenta, a także patronatami Narodowego Instytutu Onkologii, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiej Ligi Walki z Rakiem oraz IFMSA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień AIDS. "Z wykrytym HIV można żyć, a badania w Polsce są bezpłatne i anonimowe"
- Suche igłowanie pomaga uwolnić się od bólu. Na czym polega?
- Bruce Willis zmaga się z afazją. "Przechodzi przez bardzo, bardzo trudny okres"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: materiały prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty images