Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w schroniskach poza kundelkami można znaleźć wiele psów w typie różnych ras. Jak to możliwe? Trafiają do placówek z podobnych powodów, jak te nierasowe. Zanim więc wybierzemy się do hodowli, warto zainteresować się, czy w okolicy na swój dom nie czeka pupil, którego właśnie szukamy. Więcej o realiach życia w schronisku opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Miłosz Ploch, behawiorysta oraz Daniel Długosz, wolontariusz grupy Wilki w schronisku na Paluchu.
Psy w typie ras w polskich schroniskach
W czasie pandemii wiele osób zdecydowało się na psa. Podczas gdy jedni szukali kundelków w schroniskach, inni wybierali rasowe psy z hodowli. Jak się jednak okazuje, w przytułkach dla czworonogów, w fundacjach i domach tymczasowych trafić można na psy w typie konkretnej rasy. Jeśli więc nie zależy nam na papierach i nie chcemy jeździć z pupilem na wystawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na adopcję. W obecnych czasach przemawiają za tym także sprawy ekonomiczne. W dobie inflacji nie ma sensu wydawać pieniędzy, gdy w schroniskach wciąż czeka wiele samotnych zwierząt, które możemy otrzymać za darmo.
- Wielu z nas wybiera psy po wyglądzie, jeżeli wymyśliliśmy sobie, że chcemy mieć konkretnie jakiegoś psa, to pomyślmy o tym, że psy w typie rasy znajdują się również w schroniskach. Ja bym bardzo chciał, żebyśmy dostosowali psy do naszego stylu życia. To jest najważniejsza rzecz. Jeżeli jesteśmy energiczni, dużo biegamy, chodzimy, taki piesek w typie rasy husky jest fantastyczny. Jeżeli jesteśmy typem człowieka, który wieczorami ogląda seriale i nie rusza się z kanapy, to raczej wybierajmy takie pieski jak buldożek francuski – tłumaczył Miłosz Ploch.
- Dużo psów w typie rasy jest w schroniskach. Obecnie to jest około 700 psów - powiedział Daniel Długosz.
Pobyt w schronisku a trauma
Często powodem, dla którego bronimy się przed adopcją, jest przekonanie, że psy ze schroniska mają traumy i będą problematyczne w wychowaniu. Zdaniem specjalistów, zwierzęta mogą mieć problemy, jednak nie z powodu pobytu w placówce, lecz złego postępowania człowieka.
- Traumę ma się nie po schronisku, lecz po kontakcie ze złym człowiekiem albo ludźmi. Schronisko jest miejscem, gdzie czworonogi znajdują schronienie. Oczywiście pewne zachowania niepożądane mogą się pojawić, jeśli pies jest zbyt długo w schronisku, dlatego powinniśmy apelować, żeby jak najszybciej te psy ze schronisk wyciągać – przekonywał Miłosz Ploch.
Gdy pies za długo przebywa za kratami i ma ograniczony dostęp do swoich zasobów, mogą pojawić się zachowania nieprawidłowe. Niestety nie każde schronisko ma takie warunki i odpowiednią liczbę wolontariuszy do pomocy.
Kukki czeka na kochający dom
Kukki to pies w typie rasy Husky. Samiec ma 2 lata, waży 22 kg i wciąż szuka kochającego domu. Znaleziony został 24 lutego 2022 roku przy ul. Solec w Warszawie. Wygrał walkę z okrutną chorobą – parwowirozą. Jest bardzo dzielnym, odważnym i silnym podrostkiem, który miał ogromną wolę przetrwania i nie zamierzał poddawać się w tej walce ze śmiercią.
Chętni do adopcji proszeni o kontakt ze schroniskiem na Paluchu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak sypiają opiekunowie kotów i psów? Naukowcy nie mają dla nich dobrych wiadomości
- "Pierwsza transfuzja może być zrobiona w ciemno". Jakie warunki muszą spełniać dawcy psiej krwi?
- Straciły po 50 kg korzystając z zupełnie różnych metod. "Czasami nie dowierzam, że to się udało"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News