Samoloty, telewizor, faks, a nawet roller coaster. Największa wystawa w historii Polski powstała 95 lat temu

Samoloty, telewizor, faks, a nawet roller coaster. Największa wystawa w historii Polski powstała 95 lat temu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Największa wystawa w historii Polski
Największa wystawa w historii Polski
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Dokładnie 95 lat temu, w 1929 roku, w Poznaniu, zorganizowano największą wystawę w historii naszego kraju. Pewuka, czyli Powszechna Wystawa Krajowa, zachwyciła miliony odwiedzających z Polski i całego świata. Jak wyglądała jej organizacja?

Pewuka - Powszechna Wystawa Krajowa

Przedsięwzięcie, którego podjęto się z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, miało za zadanie zaprezentować dorobek odrodzonego państwa. 

- Wystawa miała podkreślić, że Polska jest już poważnym graczem na arenie międzynarodowej, że mówienie o nas, że jesteśmy zlepkiem trzech różnych zaborów, to już jest przeszłość - mówił Filip Czekała, autor książki "Pewuka. Cud nad Wartą" .

Co może się dziś wydawać nieintuicyjne, Pewuka została zorganizowana nie w stolicy, a w Poznaniu. Dlaczego? Znajdował się tam pokaźny kompleks budynków targowych. Miasto podjęło olbrzymią akcję modernizacji infrastruktury miejskiej.

- Pierwsze sygnalizacje świetlne, pierwsze korki, pierwsze stacje benzynowe w Poznaniu. Inwestycje, które miały zostać w tym mieście na stałe - wymieniał dziennikarz Radosław Nawrot.

Polskie innowacje w 1929 roku

Dzięki szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, Pewuka ściągnęła do Poznania prawdziwe tłumy. Sprzedano 4,5 miliona biletów na wystawę. Co można było na niej zobaczyć?

- Pokazywano polskie samoloty. Na terenie targów zorganizowano transport elektryczny. Absolutna nowość. To jest polski wynalazek. To jest polski pomysł - podkreślał Radosław Nawrot.

- Prezentowano też pierwszy polski telewizor. Pierwszy faks. Mieliśmy pierwszą polską turbinę wiatrową. Największą drewnianą kopułę, pod którą tańczono do białego rana. Prezentowano książki, współczesne fotografie, a nawet projekty architektoniczne - mówił Filip Czekała.

- Pokazywano obrazy takich artystów jak Jan Matejko, Frederic Siemiracki, Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski - wymieniała Barbara Górecka z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Co jeszcze znajdowało się na terenie wystawy? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości