PRL

  To obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów tego jakościowego i charakterystycznego stylu.

  "Główne ulice wyglądały w nocy ładniej wtedy niż dzisiaj".

  40-letni Michał Szulżyk na co dzień zajmuje się radarami, a po godzinach renowacją lamp z okresu PRL. O swojej pasji opowiedział w reportażu Dzień Dobry TVN. - Ratuję część naszej kultury - deklaruje.

  "Z gadżetem, który sprawiał, że czuł się modny".

  Grażyna Hase była popularną projektantką w czasach PRL-u. Ubierała wtedy wszystkich i organizowała wspaniałe pokazy. Teraz postanowiono zebrać jej pomysły na wystawie. Od 28 kwietnia w Muzeum Warszawy będą prezentowane ubiory, dodatki i projekty, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

  Monika Milewska, antropolog kultury, pisarka i autorka książki "Ślepa kuchnia", opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN o tym skąd się wziął pomysł na tytułowe pomieszczenie.

  Wojciech Przylipiak ma wyjątkową pasję - kolekcjonuje gadżety z PRL-u. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jakie perełki ma w swoich zbiorach.

  W nocy z 24 na 25 grudnia 1976 roku niedaleko Połańca doszło do niewyobrażalnie brutalnego morderstwa trzech osób, którego świadkami była cała wieś. Zbrodnia połaniecka przeraża i szokuje swoimi szczegółami do dzisiaj. Trwający od lat konflikt doprowadził do śmierci trzech osób - 18-letniej Krystyny Łukaszek, która była w ciąży i 25-letniego Stanisława Łukaszka oraz 12-letniego Mieczysława Kality.

  Bombki z PRL-u przeżywają właśnie renesans, a poszukiwane unikaty mogą być warte nawet kilkaset złotych. Bez wątpienia dla niektórych są też sentymentalnym wspomnieniem z dzieciństwa. O swojej wyjątkowej kolekcji w Dzień Dobry TVN opowiedziała Monika Maślanka.

  PRL to czas, który część z nas wspomina bardzo pozytywnie, a inni wręcz odwrotnie. Jednak większość osób, pamiętających tę epokę, dobrze kojarzyć będzie święta. Co w tamtym czasie zostawiano pod choinką?

  "Porwanie Baltazara Gąbki" i główny bohater kreskówki - szpieg Don Pedro doczekali się pomnika w Bielsku-Białej. Olga Borys, Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Zdradzili również, które z nich nie napawały ich wielkim entuzjazmem.

  Zainteresowanie przedmiotami z epoki PRL-u nie słabnie. Wśród miłośników przedmiotów z tego okresu są też prawdziwi pasjonaci jak Tomasz Krawczyk, który stworzył istny wehikuł czasu. W wyjątkową podróż do minionych lat wybrał się Piotr Wojtasik.

  Na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Zgromadzono w nim 300 tabliczek ostrzegawczych, propagandowych oraz informacyjnych z czasów PRL-u. Niektóre z nich mogą wywołać spore salwy śmiechu u zwiedzających. Przekonała się o tym reporterka Dzień Dobry TVN.

  Marcin Wasilewski jest prawdziwym fanem twórczości Stanisława Barei i PRL-owskiego wzornictwa. Już jako dziecko zaczął robić różne modele samochodów z papieru, m.in. słynnego malucha. Później zajął się wykonywaniem makiet budynków, np. bloku z serialu "Alternatywy 4".

  Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku. Była polską aktorką nazywaną Marylin Monroe. Zagrała wiele ról teatralnych i telewizyjnych, łamała stereotypy polskiej kobiety żyjącej w latach 60. Urszula Sipińska nazwała ja kolorowym ptakiem, któremu komunistyczna klatka połamała skrzydła. Dlaczego?

  W czasach PRL-u nie brakowało pomysłów na oryginalne wakacje, mimo że nie można było czerpać inspiracji z Instagrama. Doskonale wie o tym dziennikarka Krystyna Gucewicz, która postanowiła opisać ówczesne podróże w książce "Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan". Opowiedziała też o nich w Dzień Dobry TVN.

  W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się urządzanie wnętrz w stylu PRL-u. Coraz więcej osób kupuje meble z tamtego okresu i nadaje im nowy charakter. Katarzyna Jaroszyńska w swoim cyklu pokazała jedno z mieszkań w Nowej Hucie z klimatycznymi sprzętami.

  Kostka PRL-owska - raczej nie uznalibyśmy jej za synonim piękna, prawda? Często kanciasta, bez wyrazu, szara. Tymczasem te metamorfozy udowadniają, jak wielki potencjał drzemie w kwadratowej formie takich budynków. Czasem aż trudno uwierzyć, że chodzi o ten sam budynek. Czyżby "kostka" miała potencjał na "dom idealny"?

  W szczecińskim zakładzie szyło się stroje dla najmodniejszych Polek. Po najnowsze ubrania z kolekcji "Dany" ustawiały się kilometrowe kolejki. Cofnijmy się zatem do ubiegłego wieku i posłuchajmy wspomnień byłych pracownic, które spędziły tam po 40 lat swojego życia.

  Kilka tygodni temu Marek Kossakowski, dziennikarz, polityk oraz działacz opozycji w czasach PRL dodał w mediach społecznościowych zaskakujący post. Pokazał swoje zdjęcie z początku lat 80. zestawione z obecnym ujęciem. Fotografia nie miała zobrazować jego metamorfozy, a zwrócić uwagę na niezwykły sweter, który nadal nosi, mimo upływu kilku dziesięcioleci.

  Tadeusz Drozda obchodzi właśnie okrągłą rocznicę rozpoczęcia swojej pracy artystycznej. Autor i kompozytor wielu piosenek, były felietonista oraz kabareciarz zadebiutował 50 lat temu. W Dzień Dobry TVN u boku swojej córki wspominał najlepsze lata swojej kariery.

  Przenieśmy się w czasy dawno minione. Jak wypoczywali Polacy w PRL-u? Na wczasy w stylu lat siedemdziesiątych do Zakopanego wybrał się nasz reporter Piotr Wojtasik.

  1 kwietnia 1982 roku, podczas wykonywania wojskowego lotu, załoga AN-2 przeprowadziła brawurową akcję ucieczki z PRL-owskiej Polski do Austrii. Jak wspominają tamten wyczyn dwaj jej członkowie, Andrzej Malec i Jerzy Czerwiński? Posłuchajcie.

  Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?

  Przedsiębiorstwo państwowe Moda Polska zostało założone w 1958 roku. Aż do końca swojego istnienia promowało w naszym kraju aktualne kierunki mody światowej. Jednym z najlepszych projektantów zatrudnianych w firmie był Jerzy Antkowiak. Z okazji 60-lecia firmy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN modelki związane z Modą Polską: Katarzynę Butowtt i Bognę Sworowską. Jak doszło do ich współpracy z Modą Polską? Obok nich usiadł na naszych kanapach projektant Tomasz Ossoliński, który postanowił wyprodukować film o Jerzym Antkowiaku i zorganizować wystawę dotyczącą Mody Polskiej. Kto jest reżyserem produkcji? Kiedy i gdzie będzie można obejrzeć wystawę? Dlaczego według naszych gości Moda Polska upadła pod koniec lat 90.?

  Moda na meble z epoki PRL-u powróciła. Odrestaurowane starocie są obecnie warte krocie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Waliska i Damiana Szczęsnego, którzy sprzedają meble z minionej epoki. Jak wyszukują stare przedmioty? Czy zdarza im się "nurkować" w śmietnikach?

  Przemysław Gintrowski - bard Solidarności, który śpiewał "Mury", odszedł 5 lat temu. Nie został jednak zapomniany. "Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie" to koncert ku pamięci artysty, który odbył się już drugi raz. Kto stanął na scenie, aby odświeżyć jego piosenki? O niezwykłym wydarzeniu w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Gintrowską i Ewą Błaszczyk.

  Wueski to motocykle, które były popularne w czasach PRL-u. Pierwszy egzemplarz został wyprodukowany 60 lat temu, a ostatni zjechał z taśmy produkcyjnej w 1985 roku. Mimo upływu lat motocykle te nadal mają swoich fanów. Co właściciele lubią w swoich Wueskach? Czy jest szansa na wznowienie produkcji kultowego motocykla?

  W marcu Krzysztof Kowalewski skończył 80 lat. Wybraliśmy się do niego z kamerą Dzień Dobry TVN, by dowiedzieć się dlaczego postanowił zostać aktorem, jak trafił na plan filmowy Stanisława Barei i czy mógłby pracować w innym zawodzie. W studiu, z naszymi gośćmi: Janem Bareją - synem Stanisława Barei, Agnieszką Kaczor - córką Kazimierza Kaczora i Laurą Łącz - córką Mariana Łącza rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało dorastanie w czasach znanych z kultowych filmów, u boku rodziców, którzy w nich występowali.

  W 2007 roku Ewa Morelle wydała książkę, w której szczerze opisała szalone życie śmietanki towarzyskiej z czasów PRL-u, co przyprawiło niektórych o szybsze bicie serca. Jak wyglądał świat ówczesnych celebrytów? Teraz Pani Ewa zastanawia się nad napisaniem drugiej części publikacji. Jaki miałaby tytuł? Kto mógłby się bać tej książki?