Niewzbudzający dziś większych emocji, wciąż obecny na wielu osiedlach trzepak niegdyś stanowił centrum sąsiedzkich spotkań. Miał o wiele więcej zastosowań, niż domyślne czyszczenie dywanów z kurzu. Do czego służył?
Co łączy Małgorzatę Kożuchowską, Katarzynę Nosowską, Agatę Kuleszę, Edytę Olszówkę, Katarzynę Herman, Roberta Górskiego, Michała Wójcika, a nawet Elona Muska? Wszyscy urodzili się w 1971 roku. W czym tkwi sekret tego roku? Na to pytanie starali się odpowiedzieć w Dzień Dobry TVN aktorzy z tego rocznika - Małgorzata Lewińska i Jacek Kopczyński.
Prodiż to kultowe urządzenie i fenomen czasów PRL. Można było upiec w nim niemal wszystko, a ci, którzy to robili do dzisiaj wspominają smak tych potraw. Kucharz Grzegorz Zawierucha wraz ze swoją mamą w Dzień Dobry TVN wskazali, co można było wyczarować w tym urządzeniu.
40-letni Michał Szulżyk na co dzień zajmuje się radarami, a po godzinach renowacją lamp z okresu PRL. O swojej pasji opowiedział w reportażu Dzień Dobry TVN. - Ratuję część naszej kultury - deklaruje.
Grażyna Hase była popularną projektantką w czasach PRL-u. Ubierała wtedy wszystkich i organizowała wspaniałe pokazy. Teraz postanowiono zebrać jej pomysły na wystawie. Od 28 kwietnia w Muzeum Warszawy będą prezentowane ubiory, dodatki i projekty, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.
Monika Milewska, antropolog kultury, pisarka i autorka książki "Ślepa kuchnia", opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN o tym skąd się wziął pomysł na tytułowe pomieszczenie.
W nocy z 24 na 25 grudnia 1976 roku niedaleko Połańca doszło do niewyobrażalnie brutalnego morderstwa trzech osób, którego świadkami była cała wieś. Zbrodnia połaniecka przeraża i szokuje swoimi szczegółami do dzisiaj. Trwający od lat konflikt doprowadził do śmierci trzech osób - 18-letniej Krystyny Łukaszek, która była w ciąży i 25-letniego Stanisława Łukaszka oraz 12-letniego Mieczysława Kality.
Bombki z PRL-u przeżywają właśnie renesans, a poszukiwane unikaty mogą być warte nawet kilkaset złotych. Bez wątpienia dla niektórych są też sentymentalnym wspomnieniem z dzieciństwa. O swojej wyjątkowej kolekcji w Dzień Dobry TVN opowiedziała Monika Maślanka.
PRL to czas, który część z nas wspomina bardzo pozytywnie, a inni wręcz odwrotnie. Jednak większość osób, pamiętających tę epokę, dobrze kojarzyć będzie święta. Co w tamtym czasie zostawiano pod choinką?
"Porwanie Baltazara Gąbki" i główny bohater kreskówki - szpieg Don Pedro doczekali się pomnika w Bielsku-Białej. Olga Borys, Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Zdradzili również, które z nich nie napawały ich wielkim entuzjazmem.
Zainteresowanie przedmiotami z epoki PRL-u nie słabnie. Wśród miłośników przedmiotów z tego okresu są też prawdziwi pasjonaci jak Tomasz Krawczyk, który stworzył istny wehikuł czasu. W wyjątkową podróż do minionych lat wybrał się Piotr Wojtasik.
Na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Zgromadzono w nim 300 tabliczek ostrzegawczych, propagandowych oraz informacyjnych z czasów PRL-u. Niektóre z nich mogą wywołać spore salwy śmiechu u zwiedzających. Przekonała się o tym reporterka Dzień Dobry TVN.
Marcin Wasilewski jest prawdziwym fanem twórczości Stanisława Barei i PRL-owskiego wzornictwa. Już jako dziecko zaczął robić różne modele samochodów z papieru, m.in. słynnego malucha. Później zajął się wykonywaniem makiet budynków, np. bloku z serialu "Alternatywy 4".
Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku. Była polską aktorką nazywaną Marylin Monroe. Zagrała wiele ról teatralnych i telewizyjnych, łamała stereotypy polskiej kobiety żyjącej w latach 60. Urszula Sipińska nazwała ja kolorowym ptakiem, któremu komunistyczna klatka połamała skrzydła. Dlaczego?
W czasach PRL-u nie brakowało pomysłów na oryginalne wakacje, mimo że nie można było czerpać inspiracji z Instagrama. Doskonale wie o tym dziennikarka Krystyna Gucewicz, która postanowiła opisać ówczesne podróże w książce "Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan". Opowiedziała też o nich w Dzień Dobry TVN.
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się urządzanie wnętrz w stylu PRL-u. Coraz więcej osób kupuje meble z tamtego okresu i nadaje im nowy charakter. Katarzyna Jaroszyńska w swoim cyklu pokazała jedno z mieszkań w Nowej Hucie z klimatycznymi sprzętami.
Kostka PRL-owska - raczej nie uznalibyśmy jej za synonim piękna, prawda? Często kanciasta, bez wyrazu, szara. Tymczasem te metamorfozy udowadniają, jak wielki potencjał drzemie w kwadratowej formie takich budynków. Czasem aż trudno uwierzyć, że chodzi o ten sam budynek. Czyżby "kostka" miała potencjał na "dom idealny"?
W szczecińskim zakładzie szyło się stroje dla najmodniejszych Polek. Po najnowsze ubrania z kolekcji "Dany" ustawiały się kilometrowe kolejki. Cofnijmy się zatem do ubiegłego wieku i posłuchajmy wspomnień byłych pracownic, które spędziły tam po 40 lat swojego życia.
Kilka tygodni temu Marek Kossakowski, dziennikarz, polityk oraz działacz opozycji w czasach PRL dodał w mediach społecznościowych zaskakujący post. Pokazał swoje zdjęcie z początku lat 80. zestawione z obecnym ujęciem. Fotografia nie miała zobrazować jego metamorfozy, a zwrócić uwagę na niezwykły sweter, który nadal nosi, mimo upływu kilku dziesięcioleci.
Tadeusz Drozda obchodzi właśnie okrągłą rocznicę rozpoczęcia swojej pracy artystycznej. Autor i kompozytor wielu piosenek, były felietonista oraz kabareciarz zadebiutował 50 lat temu. W Dzień Dobry TVN u boku swojej córki wspominał najlepsze lata swojej kariery.