PRL

  PRL

  "Porwanie Baltazara Gąbki" i główny bohater kreskówki - szpieg Don Pedro doczekali się pomnika w Bielsku-Białej. Olga Borys, Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa. Zdradzili również, które z nich nie napawały ich wielkim entuzjazmem.

  Kilka tygodni temu Marek Kossakowski, dziennikarz, polityk oraz działacz opozycji w czasach PRL dodał w mediach społecznościowych zaskakujący post. Pokazał swoje zdjęcie z początku lat 80. zestawione z obecnym ujęciem. Fotografia nie miała zobrazować jego metamorfozy, a zwrócić uwagę na niezwykły sweter, który nadal nosi, mimo upływu kilku dziesięcioleci.

  Dworzec Centralny w Warszawie to miejsce, które znają chyba wszyscy Polacy. Filip Chajzer postanowił przyjrzeć się bliżej budynkowi, który już niedługo stanie się ... zabytkiem. Co oznacza znajdująca się tam tabliczka z dwoma zerami? Dokąd można się dostać tunelami, które rozciągają się pod dworcem i co miał na myśli Mariusz Szczygieł mówiąc: "Kto nie okrada kraju, okrada własna rodzinę"?

  Przedsiębiorstwo państwowe Moda Polska zostało założone w 1958 roku. Aż do końca swojego istnienia promowało w naszym kraju aktualne kierunki mody światowej. Jednym z najlepszych projektantów zatrudnianych w firmie był Jerzy Antkowiak. Z okazji 60-lecia firmy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN modelki związane z Modą Polską: Katarzynę Butowtt i Bognę Sworowską. Jak doszło do ich współpracy z Modą Polską? Obok nich usiadł na naszych kanapach projektant Tomasz Ossoliński, który postanowił wyprodukować film o Jerzym Antkowiaku i zorganizować wystawę dotyczącą Mody Polskiej. Kto jest reżyserem produkcji? Kiedy i gdzie będzie można obejrzeć wystawę? Dlaczego według naszych gości Moda Polska upadła pod koniec lat 90.?

  Moda na meble z epoki PRL-u powróciła. Odrestaurowane starocie są obecnie warte krocie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Waliska i Damiana Szczęsnego, którzy sprzedają meble z minionej epoki. Jak wyszukują stare przedmioty? Czy zdarza im się "nurkować" w śmietnikach?

  Przemysław Gintrowski - bard Solidarności, który śpiewał "Mury", odszedł 5 lat temu. Nie został jednak zapomniany. "Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie" to koncert ku pamięci artysty, który odbył się już drugi raz. Kto stanął na scenie, aby odświeżyć jego piosenki? O niezwykłym wydarzeniu w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Gintrowską i Ewą Błaszczyk.

  Wueski to motocykle, które były popularne w czasach PRL-u. Pierwszy egzemplarz został wyprodukowany 60 lat temu, a ostatni zjechał z taśmy produkcyjnej w 1985 roku. Mimo upływu lat motocykle te nadal mają swoich fanów. Co właściciele lubią w swoich Wueskach? Czy jest szansa na wznowienie produkcji kultowego motocykla?

  W marcu Krzysztof Kowalewski skończył 80 lat. Wybraliśmy się do niego z kamerą Dzień Dobry TVN, by dowiedzieć się dlaczego postanowił zostać aktorem, jak trafił na plan filmowy Stanisława Barei i czy mógłby pracować w innym zawodzie. W studiu, z naszymi gośćmi: Janem Bareją - synem Stanisława Barei, Agnieszką Kaczor - córką Kazimierza Kaczora i Laurą Łącz - córką Mariana Łącza rozmawialiśmy o tym, jak wyglądało dorastanie w czasach znanych z kultowych filmów, u boku rodziców, którzy w nich występowali.

  W 2007 roku Ewa Morelle wydała książkę, w której szczerze opisała szalone życie śmietanki towarzyskiej z czasów PRL-u, co przyprawiło niektórych o szybsze bicie serca. Jak wyglądał świat ówczesnych celebrytów? Teraz Pani Ewa zastanawia się nad napisaniem drugiej części publikacji. Jaki miałaby tytuł? Kto mógłby się bać tej książki?

  Za pomocą katowickiego muzeum dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak przeniósł się do czasów PRL-u. Wyrusz z nim w magiczną podróż w czasie i przypomnij meblościankę, Malucha, herbatę w szklance, magnetofon szpulowy, telewizor Rubin oraz bloki z wielkiej płyty!

  Jak, na przestrzeni lat, zmienia się w Polsce podejście do seksu? Co Polacy zawdzięczają Michalinie Wisłockiej? Jak bardzo jej książka zmieniła nasze spojrzenie na seks? Naszymi gośćmi byli - prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, a prywatnie uczeń i przyjaciel Michaliny Wisłockiej oraz Katarzyna Kwiatkowska, która w "Sztuce kochania" zagrała redaktor naczelną pisma kobiecego. O czym nadal wstydzimy się mówić?

  W PRL prężnie rozwijało się polskie kino. Do kultowych filmów i seriali nakręconych w tamtym czasie należą m.in.: "Och Karol", "Dom" i "Zmiennicy". Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorów grających w wymienionych produkcjach: Jana Piechocińskiego i Ewę Błaszczyk, aby powiedzieli, jak pracowało się w czasach PRL-u.

  Film "Sztuka Kochania" wszedł właśnie na ekrany kin. O realiach, w których działała Michalina Wisłocka, rozmawialiśmy z jej uczniem i przyjacielem prof. Zbigniewem Izdebskim oraz z Wojciechem Mecwaldowskim, który w filmie gra urzędnika Komitetu Centralnego, sprzeciwiającego się wydaniu jej książki.

  Zbigniew Ugielski jest reżyserem filmów animowanych i teledysków. Urodził się 50 lat temu w Lubinie. Ówczesna tamtejsza władza nadała mu miano przełomowego dziecka. Dlaczego? Ile dostał pieniędzy za "swoje narodziny"? Na co je przeznaczył?

  Stan wojenny był trudnym czasem dla bardzo wielu Polaków. Jak zapamiętali go goście Dzień Dobry TVN: kardiochirurg dr Grzegorz Religa i chirurg plastyk dr n. med. Janusz Sirek? Jak działała wtedy służba zdrowia?

  Nasz gość, pani Beata Bochińska kolekcjonuje polski dizajn. Wydała właśnie poradnik pt. „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”. O swoim hobby mówi:"Z tego się nie można wyleczyć. Jak się zacznie, to to wciąga, to się nie kończy. Ja za terapię nie płacę tym, którzy będą oglądali ten program". Jak znaleźć prawdziwe perełki polskiej sztuki użytkowej z czasów PRL i czy rzeczywiście ceny niektórych przedmiotów sięgają kilku tysięcy euro?

  W PRL-u Polacy częściej spędzali wakacje w kraju, a jeśli mogli wyjechać za granicę, to wybierali Złote Piaski w Bułgarii, czy Krym. A jak jest obecnie? Które kierunki są teraz najbardziej popularne? Które z krajów ucierpiały na skutek ataków terrorystycznych? Gdzie warto wypoczywać w Polsce? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Krzysztofa Góralczyka z Polskiej Izby Turystyki.

  Łukasz Radwan wybrał się w Bieszczady, żeby zwiedzić ... pociąg. Nie byle jaki pociąg, ale "Pociąg o Nadzwyczajnym Przeznaczeniu", którym w PRL-u, z prędkością nawet 180 km/h, podróżowali komunistyczni dygnitarze. Pociągiem, stworzonym dla Edwarda Gierka, podróżowali m.in.: gen. Wojciech Jaruzelski, Kim Ir Sen i Kadafi.

  Zgodnie z niedawno uchwaloną ustawą dekomunizacyjną "Nazwy (...) ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm". Oznacza to wymianę - w całej Polsce - każdej tabliczki, dokumentu, pieczątki i innego świstka z niepożądaną nazwą rodem z PRL-u. Filip Chajzer sprawdził, co o "dobrej nazewniczej zmianie" myśli tzw. ulica. W tym celu dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się do Katowic i Krakowa. Odwiedził również swój rodzinny, warszawski Ursynów - tam był świadkiem zakrywania "komunistycznej hańby". Zobaczcie, w jaki sposób to robiono.