"Czterdziestolatek" skończył 50 lat. "Trochę fajtłapa, uczciwy i naiwny marzyciel"

Kadry z serialu "Czterdziestolatek"
50-lecie serialu "Czterdziestolatek". Za co pokochali go Polacy?
Źródło: YT, Facebook
Serial "Czterdziestolatek", którego premiera odbyła się 16 maja 1975 roku, obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia. Produkcja w satyryczny, ale celny sposób pokazała realia życia w PRL-u, szybko stając się ulubionym serialem Polaków. Choć od tamtej pory minęło już pół wieku, wiele poruszanych w niej tematów wciąż pozostaje aktualnych. Na czym polega fenomen "Czterdziestolatka"?
Kluczowe fakty:
  • Serial "Czterdziestolatek", którego premiera miała miejsce 16 maja 1975 roku, stał się kultowym obrazem PRL-u, trafnie ukazując codzienne życie i dylematy przeciętnego Polaka w epoce Gierka.
  • Tytułowy bohater, inżynier Karwowski, grany przez Andrzeja Kopiczyńskiego, to uczciwy, naiwny idealista, który mimo braku sprytu stara się realizować narzucone odgórnie zasady - często z komicznymi, ale też prawdziwymi konsekwencjami.
  • Dzięki autentycznym postaciom, licznym smaczkom obyczajowym i trafnym obserwacjom społecznym, "Czterdziestolatek" pozostaje aktualny i lubiany do dziś, pełniąc rolę humorystycznej kroniki lat 70.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241107_PRL_REP_napisy
Perełki z PRL-u – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

"Czterdziestolatek" ma 50 lat. Za co pokochali go polscy widzowie?

16 maja 1975 roku odbyła się premiera serialu "Czterdziestolatek". Jak przypomina PAP, 21-odcinkowy serial zdobył serca widzów dzięki przedstawieniu losów zwykłego, uczciwego inżyniera, który - choć chwilami naiwny i nieporadny - uosabiał przeciętnego Polaka epoki Gierka. Miał żonę Magdę (Anna Seniuk), dwójkę nastoletnich dzieci, mieszkanie w bloku i marzył o działce za miastem. Jego codzienność to m.in. zmagania z kryzysem wieku średniego, próby zerwania z nałogiem, poszukiwania pasji, a także przypadkowy romans, który posłużył za kanwę pełnometrażowego filmu "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". Wszystkie te doświadczenia były bliskie wielu Polakom, co znacząco wpłynęło na popularność produkcji. 

- Idealista, pozbawiony sprytu, trochę fajtłapa, uczciwy i naiwny marzyciel. Śmieszność tej postaci polegała na tym, że wszystkie zalecenia "odgórne", nawet te absurdalne i propagandowe, traktował serio i próbował je realizować. Dlatego nieuchronnie wpadał na minę prawdziwego życia - wspominał w 1993 roku reżyser Jerzy Gruza, który wraz ze scenarzystą Krzysztofem Toeplitzem stworzył scenariusz do "Czterdziestolatka".

- Staraliśmy się [...] nasycić scenariusz masą charakterystycznych epizodów, konkretów i szczegółów wziętych z tzw. życia. Na 300 stronach maszynopisu stworzyliśmy 145 postaci. Gdzie jeszcze znaleźć można taką galerię postaw i typów zachowań charakterystycznych dla naszych czasów? - kontynuował twórca.

"Czterdziestolatek" - Serial ponadczasowy i bliski rzeczywistości

Choć "Czterdziestolatek" powstał w realiach lat 70. i dobrze wpisywał się w ówczesną propagandę sukcesu, jego siłą było pokazywanie tego, o czym oficjalnie się nie mówiło – np. partyjnych układów, nieefektywności pracy czy marzeń o bogatszym stylu życia. Główny bohater nie był jednak częścią tych układów, jego awans na dyrektora nastąpił dzięki komputerowi, który wziął pod uwagę tylko jego cechy i kompetencje.

- Główną osią serii są postacie bohaterów - ludzi, którzy ukończyli lat czterdzieści. Wiek ten jest momentem, w którym jedynie od decyzji samych czterdziestolatków zależy, czy są młodzi, czy już dojrzali i stateczni. Jest to wiek, w którym człowiek jest jeszcze w pełni sił, zdolny do idealizmu, bezinteresowności, a także skłonny ulegać najrozmaitszym pokusom i atrakcjom życia, a równocześnie jest już głęboko pogrążony w koniecznościach, obligacjach i obciążeniach, zarówno życia społecznego, jak i osobistego - czytamy w opisie idei serialu z 1973 roku, który przypomniał z okazji jubileuszu PAP.

Twórcy umiejętnie łączyli komedię z obserwacją codzienności, dzięki czemu poruszali ważne tematy w przystępny sposób. Widzowie zapamiętali nie tylko głównych bohaterów, ale też postacie drugoplanowe - na przykład kobietę pracującą graną przez Irenę Kwiatkowską, "łuki Karwowskiego", czyli jeden z elementów wystroju wnętrz, czy byłego sportowca z kultowym cytatem: "Chlejesz pan? Bo ja chleję!". Serial był też swego rodzaju kroniką tamtej epoki - pokazywał duże inwestycje, takie jak Dworzec Centralny, Trasę Łazienkowską i Ursynów. Promował również "malucha", który był wówczas marzeniem wielu Polaków. 

Produkcja była emitowana w latach 1975-1978. Doczekała się kontynuacji w postaci serialu "Czterdziestolatek - 20 lat później", a także wspomnianego już wcześniej pełnometrażowego filmu o romansie czterdziestolatka. Serial zyskał miano kultowego i nadal jest uwielbiany przez miliony Polaków.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości