Materiał promocyjny

Nastolatkowie budują i programują roboty. "Możemy nadążać za rozwojem przemysłu"

Nastolatkowie budują i programują roboty
Nastolatkowie budują i programują roboty
Źródło: Dzień Dobry TVN

W Lublinie przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki. O szczegółach projektu opowiedzieli nam uczniowie, nauczyciel i dyrektorka placówki. - Każdy będzie mógł spróbować swoich sił - podkreślił pedagog Tomasz Kosicki.

Nastolatkowie budują i programują roboty

Roboty ułatwiają codzienność, pomagają ratować zdrowie i życie, dbają o nasze bezpieczeństwo. Dziś służą człowiekowi na każdym kroku, a od kilku lat w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie młodzież uczy się ich programowania w klasie o profilu technik robotyk.

- Zacząłem się uczyć robotyki od przedszkola, bo jak leciały wszędzie bajki o robotach, jak to jest zrobione, gdzie tam maszyny produkcyjne były pokazywane, to zawsze z chęcią to oglądałem. Tak mi to zostało, że jak pojawiła się możliwość pójścia na taki kierunek, to pierwsze co, to złożyłem tutaj papiery - mówił uczeń Filip Wawrzyniak.

- Bardzo dużo wyobraźni można używać podczas tworzenia robotów, więc stwierdziłam, że to coś dla mnie - dodała uczennica Nikola Otulska.

Nauczyciel Tomasz Kosicki zaznaczył, że uczniowie na lekcjach robotyki uczą się nie tylko programowania robotów, lecz i nabywają umiejętności analitycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów.

Lublin. Branżowe Centrum Umiejętności wyszkoli techników-robotyków

Dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy w jednym z budynków szkolnego kompleksu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie robotyki.

- Będzie wyposażone w nowoczesne roboty przemysłowe. Jest przewidziana również sala technologii związanej z wirtualną rzeczywistością. Będziemy implementować do nauczania robotyki. Oprócz tego nowoczesne komputery wyposażone w najnowsze oprogramowanie oraz autonomiczne roboty mobilne - wymienił Tomasz Kosicki.

Jak dodał nauczyciel, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w robotyce. - To pozwoli zapełnić lukę kompetencyjną pomiędzy przedsiębiorstwami a absolwentami szkół - zaznaczył.

- Z Krajowego Planu Odbudowy [...] bardzo korzystamy, ponieważ dzięki temu możemy nadążać za rozwojem przemysłu - podsumowała dyrektor placówki Anna Wawruch-Lis.

Przypomnijmy, że zgodnie z celami Unii Europejskiej, w której Polska jest od 20 lat, KPO znaczną część budżetu przeznacza na cele klimatyczne oraz na transformację cyfrową.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy
Źródło: Mat. prasowe

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości