Materiał promocyjny

Energetyka wiatrowa to droga do czystego powietrza i rozwoju Polski. "Budujemy swoją niezależność"

Pogoda_2
Eko energia z pozyskiwania wiatru
Źródło: Dzień Dobry TVN

Energetyka wiatrowa jest źródłem taniej i ekologicznej energii, która wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne państwa, pozwala na obniżenie rachunków, a także jest impulsem do rozwoju gospodarczego Polski. Więcej na ten temat mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, menadżer ds. komunikacji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Co warto wiedzieć o energetyce wiatrowej?

Z energetyki wiatrowej możemy czerpać ogrom korzyści - zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Jest bezpieczna dla ludzi, korzystnie wpływa na środowisko i stanowi odpowiedź na niepokojące zmiany klimatu oraz klęski żywiołowe. Inwestowanie w tego typu energetykę pozwala przyciągnąć kolejne inwestycje, które tworzą nowe miejsca pracy. Właśnie dlatego rozwój w tym kierunku jest ważny i ma wielkie znaczenie dla polskiej transformacji energetycznej.

- Energetyka wiatrowa jest dzisiaj najlepszą odpowiedzią na to, co dzieje się na Ziemi. Widzimy, jaka jest katastrofa klimatyczna, jak zmieniliśmy planetę, jak ją zniszczyliśmy. Przejście na te zielone źródła energii jest jedynym ratunkiem, żeby przyszłe pokolenia na tej planecie mogły funkcjonować. Przede wszystkim jest to technologia, która jest najzdrowsza. Produkuje zieloną energię, czystą i dzięki niej będziemy mieć czyste powietrze bez smogu. Kilkaset tysięcy osób rocznie ginie z powodu smogu, a my walczymy o to, żeby to powietrze było czyste i niezanieczyszczone. Dzięki tej energetyce rozwija się nasza gospodarka. Polska się rozwija prężnie, mamy nowe firmy, przemysł, nowe miejsca pracy. Budujemy swoją niezależność, mamy swoją energię, nie jesteśmy uzależnieni od źródeł dostaw z zewnątrz. Widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważne jest to bezpieczeństwo energetyczne - podkreśliła Małgorzata Żmijewska-Kukiełka.

Energetyka wiatrowa - rozwój polskich gmin

Na rozwoju energetyki wiatrowej korzystają między innymi samorządy. Wpływy do budżetu gmin z tytułu podatków od nieruchomości stanowią dodatkowe źródło przychodów pozwalające na dalsze inwestycje i realizowanie inicjatyw służących mieszkańcom.

- Taka gmina, w której stoi wiatrak, bardzo dużo zyskuje, ponieważ firma, która stawia na jej terenie wiatrak, wpłaca bardzo duże dotacje z racji podatku od nieruchomości. To są pieniądze, które gminy przeznaczają na rozwój, nowe drogi, boiska, biblioteki. Te gminy są bardzo rozwinięte i świetnie prosperują. Włodarze takich gmin chętnie zabiegają o to, żeby to u nich te wiatraki stały - zaznaczyła menadżer ds. komunikacji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Wokół energetyki wiatrowej narosło wiele mitów, które należy obalać.

- Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że technologia wiatrowa jest najbezpieczniejsza dla zdrowia człowieka i dla przyrody. To technologia, która nie wpływa negatywnie na środowisko - podsumowała Małgorzata Żmijewska-Kukiełka.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się: