Wybory do Europarlamentu 2024. Co warto wiedzieć przed oddaniem głosu?

Wybory euro
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Już dzisiaj odbywają się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do jednej z najważniejszych unijnych instytucji. W jakich godzinach będzie można oddać swój głos? Co, jeśli zechcemy głosować poza miejscem zameldowania? O szczegółach na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Łukasz Jedliński.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - kiedy się odbędą?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w Polsce dzisiaj - 9 czerwca 2024 roku. W ich trakcie obywatele naszego kraju wybiorą 53 posłów do PE. Są to wybory powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne. Co bardzo ważne, głosowanie jest tajne. Nie w każdym kraju odbywają się one tego samego dnia. Termin przeznaczony na ich zrealizowanie to 6-9 czerwca 2024. Jako pierwsi zagłosowali Holendrzy (6 czerwca). Następnie swoje głosy oddali Irlandczycy (7 czerwca), Czesi (7 i 8 czerwca) Łotysze, Maltańczycy i Słowacy (8 czerwca) i Włosi (8 i 9 czerwca).  W pozostałych państwach członkowskich UE, w tym w Polsce, głosowanie odbywa się 9 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybory i polityka

Natasza Parzymies, Vanessa Aleksander 
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała

Aby oddać głos, nie trzeba przebywać na terytorium Polski. Każdy obywatel naszego kraju, podobnie jak w przypadku innych wyborów, będzie mógł zagłosować w innym kraju, w którym akurat przebywa w dniu wyborów. Co więcej, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu w tym samym terminie co reszta Polaków, nawet jeśli w państwie, w którym się znajduje, wybory do PE odbywają się w inny dzień. Wyjątkiem są osoby głosujące z Ameryki Północnej lub Ameryki Południowej. One do urn ruszą dzień wcześniej, czyli 8 czerwca 2024 r.

- Państwowa Komisja Wyborcza powiedziała, że liczy na to, że uda się głosy szybko zliczyć i już w poniedziałek poznamy wyniki wyborów europarlamentarnych. [...] To zajmuje kilkanaście minut - w każdym urzędzie gminy można wziąć specjalne zaświadczenie, dzięki któremu możemy zagłosować gdzie chcemy - tłumaczył Łukasz Jedliński.

Eurowybory 2024 - gdzie głosować?

Wyborcy w Polsce będą głosować w obwodowych komisjach wyborczych, w miejscu swojego stałego zamieszkania. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Każdy obywatel jest wpisany do spisu wyborców na podstawie swojego miejsca stałego zameldowania.

Co w sytuacji, gdy dana osoba mieszka w innym miejscu niż jest zameldowana? Są dwie opcje. Pierwszą z nich jest pobranie z gminy, w której jest się zameldowanym, zaświadczenia o prawie do głosowania. Druga możliwość to dopisanie się do spisu wyborców w gminie, w której będzie się przebywać w dniu wyborów.

Eurowybory 2024 - jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Tak jak wspomnieliśmy, by zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania w wyborach do Europarlamentu, należało zawnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania. Umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia można było złożyć w urzędzie gminy, właściwym dla swojego miejsca zameldowania, najpóźniej 3 dni przed głosowaniem, czyli do 6 czerwca 2024 r. Można to było zrobić nie tylko w formie papierowej, udając się z wydrukowanym wnioskiem do urzędu gminy, ale też elektronicznie, na stronie gov.pl.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - jak oddać ważny głos?

Aby oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, należy udać się we wspomnianym wcześniej terminie do lokalu wyborczego w godzinach jego otwarcia. Trzeba też mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, na przykład paszport lub dowód osobisty. Osoby głosujące poza miejscem zameldowania powinny też zabrać ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania, opisane w poprzednim akapicie. Dopiero po okazaniu dokumentów, obywatel będzie miał możliwość otrzymania karty do głosowania. 

By głos w Eurowyborach był ważny, trzeba postawić znak "X" w kratce obok nazwiska kandydata, którego chce się wybrać. Głos można oddać tylko na jedną osobę. Jeżeli "krzyżyk" zostanie postawiony przy większej liczbie kandydatów, z różnych list, głos taki będzie nieważny. Co ciekawe, jeśli wyborca postawi "X" przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, jego głos będzie ważny i uznany za oddany na daną listę. Karty do głosowania, na których nie postawiono "krzyżyka" przy żadnym z kandydatów, również jest nieważny.

Wybory do PE - kogo wybieramy?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieramy 53 europosłów. Osoby te będą w kolejnej kadencji PE reprezentować obywateli, a także podejmować decyzje wpływające na nasze codzienne życie. Posłowie wybrani do Europarlamentu między innymi kształtują nowe akty prawne, zatwierdzają unijny budżet i kontrolują wydawanie unijnych pieniędzy. Wybierają też przewodniczącego Komisji Europejskiej i mianują komisarzy.

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. Dodatkowo wybory te są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Wybory do Europarlamentu - czy można głosować, będąc w szpitalu?

Jak informuje w swoich social mediach Fundacja Odpowiedzialna Polityka, osoby przebywające 9 czerwca 2024 w szpitalu, również mogą zagłosować w zbliżających się wyborach do Europarlamentu. Taką możliwość daje 912 zakładów leczniczych (szpitali i hospicjów) na terenie całego kraju.

Więcej na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego dowiecie się ze strony tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: infor.pl, euractiv.pl, tvn24.pl, Instagram

Źródło zdjęcia głównego: andriano_cz/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?