"Kasa jest duża". Czy zarobki europosłów zależą od kraju pochodzenia parlamentarzysty?

Czyj zajmuje się europoseł?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cała prawda o pracy europosłów
Cała prawda o pracy europosłów
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
Już 9 czerwca ponownie pójdziemy na wybory. Tym razem będziemy decydować o tym, którzy politycy będą nas reprezentować w Europarlamencie. Czym właściwie zajmuje się europoseł? Na czym polega jego praca? Ile zarabia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dziennikarz Faktów TVN Michał Tracz oraz adwokatka, obrończyni praw człowieka Sylwia Gregorczyk-Abram.

Na czym polega praca europosła?

Wbrew pozorom praca europosłów ma ogromny wpływ na nasze życie. - Tworzą prawo, które potem jest stosowane także dla nas, dla obywateli. Jest to prawo, które dotyczy naprawdę każdego elementu naszego codziennego życia. Jak tylko wchodzimy do sklepu, to od razu rozwija się nad państwem wielki parasol ochrony konsumenta, który został stworzony w Parlamencie Europejskim czy w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości - powiedziała w Dzień Dobry TVN Sylwia Gregorczyk-Abram.

Przykładów tego, co zrobili dla nas europosłowie, jest bardzo dużo. - Pani mecenas mówiła o ochronie konsumenta, ale przecież wspólna ładowarka, roaming cały jeden w Unii Europejskiej - tak moglibyśmy wymieniać bardzo dużo. Zapytaliście, co robi europoseł? Ja bym odpowiedział: "to zależy od tego, czy mu się chce, czy pracuje". Ten, który jedzie naprawdę popracować, załatwić coś dla Polski albo dla całej Wspólnoty, naprawdę ma bardzo dużo do roboty - dodał Michał Tracz.

Trzeba jednak dodać, że są posłowie, którzy niewiele robią, a zarabiają. - Wystarczy pojawić się na komisji, na głosowaniach, podpisać listę lub wyjść. Mamy takich europosłów - tłumaczył dziennikarz i przyznał, że takie czarne owce zdarzają w każdym kraju, nie tylko w Polsce.

Dziennikarz dodał, że posiedzenia zaczynają się zazwyczaj o godzinie 8:00 lub 9:00. Zdarza się, że trwają do późnych godzin wieczornych. - To są sesje plenarne, to są prace w komisjach, ale też wszystkie rozmowy kuluarowe. Wbrew pozorom te największe dyskusje, których transmisje widzimy na sali plenarnej, to jest tylko mały procent ich pracy. Większość odbywa się w kuluarach - zdradził dziennikarz.

Wybory do Europarlamentu - dlaczego cieszą się tak małym zainteresowaniem?

- Za mało mówimy o znaczeniu Unii Europejskiej na co dzień. Mówimy o tym tylko w okresie wyborczym, aby starać się zmobilizować społeczeństwo. To tak nie działa. Unia Europejska powinna być obecna w debacie publicznej praktycznie każdego dnia. Stąd my np. chodzimy do uczniów opowiadać im, nauczyć się wspólnie Europy, na czym ona polega, dlaczego jest istotna, dla ich codziennego życia. Gdybyśmy więcej rozmawiali o tym, że np. prawa kobiet są ściśle chronione w Unii Europejskiej, bo np. możemy przebijać szklane sufity. Są dyrektywy, które mówią: "kobiety do zarządów spółek giełdowych", do końca 2026 roku 40 proc. kobiet. Gdyby matki się dowiedziały, że całe bezpieczeństwo zabawek, które mamy dla naszych dzieci wynika z regulacji unijnych, że dzieci mają posiłki w szkole finansowane przez państwo, wynika z regulacji unijnych - wyliczyła Sylwia Gregorczyk-Abram.

Dużo natomiast mówi się o zarobkach europosłów. - Kasa jest duża, z naszego punktu widzenia. Dla takiego posła, który nie wykonuje żadnych dodatkowych funkcji, nie jest przewodniczącym komisji będzie ponad 34 tysiące złotych na rękę - powiedział Michał Tracz.

Czy wszyscy europosłowie zarabiają tyle samo? Czy stawki między krajami się różnią? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?