Stany Zjednoczone wciąż uchodzą za miejsce, w którym można spełnić wszystkie swoje marzenia. Wystarczy być pracowitym. Tymczasem tamtejsze społeczeństwo jest mocno podzielone i niejednokrotnie sfrustrowane tym, że ich amerykański sen się nie spełnił. Jaka będzie przyszłość USA? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Pawłowski, autor książki "Stany Podzielone Ameryki".
Jakie są współczesne Stany Zjednoczone Ameryki?
Łukasz Pawłowski, autor książki "Stany Podzielone Ameryki" jest zdania, że retoryka stosowana podczas kampanii wyborczej, która właśnie toczy się w USA to powód do obaw. - Powinna niepokoić wszystkich niezależnie od tego, jakie mają poglądy, czy bardziej prawicowe, czy bardziej lewicowe. Staram się powiedzieć w tej książce, że jeśli ktoś mówi, że "nie uznamy wyników wyborów, jak przegram, to będziemy walczyć" i do tego doda się to, że tyle osób w USA ma broń, wiemy, jakie mają poglądy (one są coraz bardziej radykalne wśród wielu Amerykanów), to jest naprawdę niepokojące - powiedział w Dzień Dobry TVN.
Nasz rozmówca podkreślił, że Donald Trump nie jest przyczyną tego, co się obecnie dzieje w Stanach Zjednoczonych. - Trump próbował wystartować w wyborach prezydenckich w 2000 roku, szybko zrezygnował, bo zobaczył, że to, co mówi, a mówił podobne rzeczy, nie działa, a nagle 15 lat później zaczął mówić i 40 proc. Amerykanów słucha - dodał.
Czy jeszcze spełnia się wielki amerykański sen?
Wciąż żywe jest przekonanie, że USA to miejsce, gdzie wszystko może się udać, gdzie ciężką pracą można dojść do naprawdę wielkich rzeczy. - Wielu Amerykanów ma poczucie, że dokładnie to robi, a nie odnosi tego sukcesu, że inni im się wpychają do kolejki, że gdzieś, ktoś ich wyprzedza. Stąd jest ta frustracja, bo ta frustracja dotyczy różnych grup społecznych, nie tylko wyborców Trumpa, co jakiś czas, co kilka lat wybuchają jakieś zamieszki, których powodem są frustracje na tle rasowym - wytłumaczył Łukasz Pawłowski.
Kiedy mówi się o Stanach Zjednoczonych, nie można nie wspomnieć o epidemii uzależnień od opioidów. Rząd nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. - On zaczął się od leku przeciwbólowego, który był powszechnie dostępny i tak uzależniający. Państwo dopuściło ten lek, ludzie zaczęli go brać, a później, kiedy państwo zareagowało i lek zniknął i nie można było go brać w ten dokładanie sposób, została cała rzesza uzależnionych, którzy zaczęli szukać zamienników na czarnym rynku i stąd jest - w największym skrócie - ten kryzys. Te nowe zamienniki są coraz silniejsze, coraz bardziej uzależniające, to się oczywiście roznosi i jest to rzeczywiście przerażające - przyznał.
Jaki będzie stosunek Stanów Zjednoczony do wojny w Ukrainie po wyborach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy możemy dokonać obywatelskiego zatrzymania? Policjant tłumaczy
- Rodzice od roku szukają 16-letniego Krzysztofa. "Gdy gubi się dziecko, gubi się cała rodzina"
- Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem. "Chwycił mnie i rzucił na podłogę i przycisnął kolanem"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News