Ostatnie pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka. "Niech Bóg cię prowadzi, z moją, Jasia miłością"

Pogrzeb Jana A. P. Kaczmarka
Źródło: Dzień Dobry TVN
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
W tym miejscu nie boją się mówić o śmierci
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Jan A. P. Kaczmarek zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. W sobotę, 25 maja, odbył się pogrzeb wybitnego kompozytora. Podczas ostatniej drogi towarzyszyli mu najbliżsi oraz przedstawiciele władz państwowych.

Ostatnie pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka

Wybitny kompozytor, zdobywca Oscara - Jan A. P. Kaczmarek zmarł we wtorek, 21 maja. Pogrzeb artysty odbył się w sobotę, 25 maja, o godzinie 12.00 w Kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Ceremonia miała charakter państwowy. Mszę świętą odprawił ksiądz prof. Jan Machniak.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Serafin, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Ten ostatni w swoim przemówieniu podkreślił ogromny wpływ kompozytora na rozwój kultury w Polsce, jak i na świecie.

Podczas ceremonii głos zabrała również żona zmarłego kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. - Janku, Janeczku, idź w stronę światła. Niech Bóg cię prowadzi, z moją, Jasia miłością. Powtórzę za Tobą: "love is all your way", miłość jest jedyną drogą - powiedziała.

Po mszy oddano salwę honorową. Kompozytor został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych.

Jan A. P. Kaczmarek - kariera

Jan A. P. Kaczmarek urodził w 29 kwietnia 1953 roku Koninie. Mimo że miał w rodzinie tradycje muzyczne i sam uczył się grać na fortepianie, to początkowo nie zamierzał wiązać swojej przyszłości z muzyką i zdecydował się na studia prawnicze. Przełomem okazał się dla niego staż w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1977 roku nawiązał współpracę z Teatrem Ósmego Dnia. W 1982 roku wyruszył w pierwszą trasę po USA. Kilka lat później zamieszkał w Los Angeles.

Skomponował muzykę do ponad 70 filmów, m.in. "Całkowite zaćmienie", "Niewierna", "Trzeci cud", "Plac Waszyngtona" czy "Magnezja". Ścieżka dźwiękowa, którą stworzył do filmu "Marzyciel" z Johnnym Deppem w roli głównej, dała mu w 2005 roku Oscara.

Do 2014 roku kompozytor związany był Elżbietą Bieluszko. Para doczekała się czwórki dzieci Szymona, Józefiny, Antoniego i Anastazji. W 2016 ożenił się Aleksandrą Twardowską. Mają syna Jana. Muzyk wraz z drugą żoną i synem od wielu lat mieszkali w Krakowie.

Od dłuższego czasu muzyk zmagał się z ciężką chorobą - zanik wieloukładowy (MSA). To rzadkie schorzenie neurologiczne, które prowadzi m.in. do poważnych problemów z poruszaniem się, chory ma duże trudności z wykonywaniem najprostszych codziennych czynności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: plotek.pl/RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Contributor/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?