kompozytor

  kompozytor

  Hans Zimmer to jeden z najwybitniejszych kompozytorów. Przez ponad 30 lat kariery stworzył muzykę do ponad 150 filmów i bajek animowanych. Jest twórcą ścieżek największych kinowych hitów, m.in. takich jak: "Cienka czerwona linia", "Blade Runner 2049", czy "Piraci z Karaibów". O swojej pracy i nadchodzącym tournée opowiedział Gabi Drzewickiej, dziennikarką Dzień Dobry TVN.

  W wieku 93 lat odszedł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Szerokiej publiczności dał się poznać jako kompozytor muzyki do najpopularniejszych polskich seriali, m.in. "Czterdziestolatek", "Wojna domowa" i "Janosik". Był autorem takich przebojów jak "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia" czy "Zakochani są wśród nas".

  Wojciech Karolak, uznawany za jednego z gigantów polskiego jazzu, zmarł w wieku 82 lat. Był wybitnym kompozytorem, pianistą i saksofonistą. Prywatnie - mąż Marii Czubaszek. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Hirek Wrona. Zmarłego muzyka wzruszającym wpisem pożegnała aktorka Maja Bohosiewicz.

  Ignacy Jan Paderewski był polskim pianistą, kompozytorem i działaczem niepodległościowym. O jego względy zabiegały największe głowy państw, a nawet papież. Jego tajemnice postanowił odkryć dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Jakie informacje udało mu się zdobyć?

  Jakub Przebindowski to polski aktor, reżyser teatralny oraz kompozytor muzyki pisanej do teatru. Która aktywność jest dla niego najważniejsza? Aktora gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Opowiedział nam również o przyjaźni z Tomkiem Karolakiem i zabawnych momentach w karierze.

  Abel Korzeniowski to jeden z najwybitniejszych kompozytorów filmowych na świecie. Był dwukrotnie nominowany do Złotych Globów. Punktem zwrotnym w jego karierze było skomponowanie muzyki do filmu Toma Forda "Samotny mężczyzna". Reżyser ponownie zdecydował się na współpracę z polskim muzykiem przy filmie "Zwierzęta nocy". Z Ablem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Jak wygląda ceremonia rozdania Złotych Globów? W jakich okolicznościach jego żona poznała Sophie Loren? Jaki styl pracy ma muzyk? Na jakim etapie jest włączany do pracy nad filmem? Jak współpracowało mu się z Tomem Fordem?

  Adam Sztaba to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dyrygentów, kompozytorów i pianistów. Łukasz Sztaba - 6 lat młodszy brat Adama, kompozytor i pianista, na co dzień współpracuje z orkiestrą dyrygowaną przez brata. W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o ich wspólną muzyczną i życiową drogę. Jak mały Adam zareagował na wieść, że będzie miał brata? Jak wspominają dzieciństwo? Kto zdecydował, że Łukasz także zajmie się muzyką?

  Radzimir Dębski pracuje nad swoją debiutancką płytą. Niedawno nagrał teledysk do utworu „Record Breaking Laziness” zapowiadającego wspomniany album. Zatańczyli w nim tancerze Justina Biebera. Jest też autorem muzyki do filmu "Sztuka kochania". W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy go o ulubiony rodzaj muzyki, pracę w studiach nagraniowych w Stanach Zjednoczonych i Niemczech oraz proces tworzenia muzyki do filmu. Jak udało mu się namówić do współpracy tancerzy Biebera? Co to jest "serenadowanie"?

  Brytyjski piosenkarz i kompozytor Seal to trzykrotny zdobywca nagrody Grammy. Wylansował takie hity jak ”Killer”, ”Crazy”, ”Kiss from a Rose” czy ”Love’s Divine”. Z wokalistą spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Czy artysta ma szczególne wspomnienia z Polski? Zabiera w trasę swoje dzieci? Jakie relacje łączą go z byłą żoną Heidi Klum? Czy muzyka pomogła mu pogodzić się z chorobą? Kto odkrył jego talent? Ma dystans do siebie?

  Jakub Kaczmarek jest dyrygentem oraz kompozytorem. W rozmowie z Mikołajem Reyem przyznał, że w czasie koncertu potrafi zrzucić aż 5 kg wagi. Dyrygent przez ogrom obowiązków nie ma też czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Mikołaj Rej zaproponował mu pożywną potrawę, która nie wymaga umiejętności kulinarnych. Co to było? I czy Jakub był z dania zadowolony?

  W Łodzi trwa PGNiG Transatlantyk Festiwal, którego twórcą jest kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał go o ideę festiwalu i łóżkotekę. Panowie poruszyli również gorący temat, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

  Hans Zimmer zaprosił Aleksandra Barona do współpracy przy polskich koncertach. Gdzie zobaczymy ich na wspólnej scenie? W jakich okolicznościach Baron poznał kompozytora? Początkowo Aleksander propozycję współpracy odebrał jako żart. Dlaczego? Jakie emocje towarzyszą mu przed koncertami? I za co Aleksander najbardziej ceni Zimmera? Z polskim muzykiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Jakub Ostaszewski jest bratem aktorki Mai Ostaszewskiej. Jako kompozytor stworzył muzykę do wielu sztuk teatralnych. Jest również muzykiem sesyjnym. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Kindze Burzyńskiej rodzeństwo powiedziało o swoim dzieciństwie i obecnych relacjach.