20 lat Polski w Unii Europejskiej
1 maja 2024 roku świętowaliśmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O członkostwo naszego kraju we Wspólnocie starało się wielu polityków. - Zmieniały się rządy, zmieniali się prezydenci, ale ta strategiczna idea, że Polska powinna być w Unii Europejskiej była kontynuowana. Była objęta takim ponadpartyjnym porozumieniem - wspomina po latach prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Polsko-unijne negocjacje trwały jednak dość długo, bowiem od złożenia wniosku o członkostwo do pełnoprawnego uzyskania statusu państwa należącego do UE minęło aż 10 lat. - Problemem nr 1 było rolnictwo, które było traktowane jako jakiś głęboki anachronizm i coś, co można oglądać w muzeum. Na Polskę patrzono z dużą podejrzliwością - uświadamia ówczesny premier Leszek Miller.
Referendum w sprawie wejścia Polski do UE
Spełnienie norm i warunków postawionych przez Wspólnotę nie było jedynym wyzwaniem, z którym mierzyli się polscy politycy. Niemniejszą pracę musieli wykonać, przekonując obywateli, by w ogóle zechcieli dołączyć do Unii.
- Mieliśmy przeciwników. Wiele z tych naszych spotkań było zagłuszanych. Papież na Placu św. Piotra powiedział dwie rzeczy, które najwięksi oponenci Unii Europejskiej musieli zrozumieć: "Polska potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Polski" i "Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej". Rzeczywiście po jego wystąpieniach te protesty ucichły - opowiada Aleksander Kwaśniewski.
W kampanię zachęcającą Polaków do wzięcia udziału w referendum i wyrażenia chęci wstąpienia do UE zaangażowali się znani artyści oraz sportowcy, m.in. Anna Przybylska, Adam Małysz, Zbigniew Zamachowski czy Michał Żebrowski. Akcja przyniosła rezultaty.
Ostatecznie Polska weszła do Wspólnoty razem z innymi dziewięcioma państwami. Fakt ten był okazją do świętowania na ulicach całego kraju. Na moście w Słubicach doszło wówczas do historycznego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cyfrowe dane o zdrowiu pacjenta będą dostępne w całej UE
- Taylor Swift namówi młodych Europejczyków? "Mam wielką nadzieję"
- Powstała lista najszczęśliwszych krajów w UE. Miejsce Polski może niektórych zaskoczyć
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: rarrarorro/Getty Images