Materiał promocyjny

Bezpieczny urlop: jak uchronić się przed oszustami w wakacje? "Absolutnie nie możemy się na to zgadzać"

Bezpieczny urlop: jak uchronić się przed oszustami w wakacje? "Absolutnie nie możemy się na to zgadzać"
Jak sprawdzić czy oferta noclegu nie jest fałszywa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
To, co dla jednych jest wyczekanym odpoczynkiem, dla drugich jest czasem wzmożonej pracy. Tak jest w przypadku oszustów, którzy w wakacje nie próżnują. Nie chodzi tu nawet o kieszonkowców, co o cyberprzestępców, którzy, dzięki naszej nieuwadze, mogą zniszczyć nam nie tylko urlop, ale pozbawić oszczędności. Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy urlop? Jak postępować podczas wyjazdu? O tym opowiedziała Magdalena Korona, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w mBanku.

Bezpieczny urlop: jak o niego zadbać?

Wakacje, to czas wzmożonej działalności cyberprzestępców. Jak podkreśliła Magdalena Korona, w sezonie letnim jest to szczególnie widoczne. - Jest to związane z ogólnym rozluźnieniem. Stajemy się mniej czujni. Co więcej, jesteśmy w nowych, nieznanych miejscach, a wiele atrakcji może nas absorbować. Wtedy nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje na koncie, a szkoda — powiedziała nasza gościni.

Przykładem takich sytuacji są płatności kartą np. w restauracjach. Magdalena Korona zwróciła uwagę, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których kelner poprosi nas o kartę i będzie chciał z nią wyjść do innego pomieszczenia. Absolutnie nie możemy się na to zgadzać — zaalarmowała ekspertka. - Jeżeli tego nie zrobimy, to możemy spodziewać się nieautoryzowanych transakcji. Róbmy wszystko, żeby takich rzeczy uniknąć — dodała.

Atrakcyjna cena noclegu?

Ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w mBanku podkreśliła, że szczególną uwagę należy też zwracać na atrakcyjne oferty noclegów. Jak już znajdziemy ogłoszenie, które oferuje nam bajecznie piękne miejsce i niską cenę, to poszukajmy, czy nie ma "czerwonych flag". Spróbujmy dodzwonić się do właściciela, zbierzmy jak najwięcej informacji o okolicy i szczegółach oferty. Zwróćmy też uwagę na oferowane metody płatności. Im więcej sposobów, tym większa szansa, że ta oferta jest wiarygodna — poradziła.

- Poszukajmy też opinii na temat tej oferty, może już ktoś z niej skorzystał - dodała.

Magdalena Korona zasugerowała, żeby zwłaszcza w miejscowościach turystycznych wypłacając gotówkę z bankomatu, zwrócić uwagę na nietypowe wystające elementy, nakładki czy dodatkowe kamery. - Jeżeli coś wzbudzi nasze podejrzenia, to poszukajmy innego bankomatu — powiedziała.

Ekspertka poradziła również, żeby przed wyjazdem zmniejszyć limity na karcie. - Wtedy w przypadku kradzieży karty, nie dojdzie do wypłaty dużej sumy - wyjaśniła. Zdaniem naszej gościni warto zrezygnować również z wysyłania skanów dokumentu tożsamośći. - Nie polecam tego. Nie wiemy, w jaki sposób właściciel te zdjęcia przechowuje. Możemy zaproponować kaucję - zaznaczyła Magdalena.

Co ważne, po powrocie z wakacji można zablokować zagraniczne transakcje na karcie. - Wtedy, w sytuacji, kiedy nasze dane wyciekną, to nikt już tą kartą nie zapłaci za granicą — podsumowała ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w mBanku.

Jak uchronić się przed oszustami w wakacje? Czat z ekspertem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości