Informacja o strajku została zamieszczona na stronach sieci. Komunikat na ten temat jest też odtwarzany po połączeniu się z infolinią operatora.
Ogólnopolski strajk sieci Euronet
Sieć bankomatów Euronet poinformowała, że w dniu 18 czerwca 2024 roku "przeprowadza jednodniową akcję protestacyjną". Jej celem jest, jak czytamy w obwieszczeniu, "zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finanse i praca
Wiele osób zastanawia się teraz zapewne, co to dokładnie oznacza dla użytkowników. Otóż w komunikacie czytamy, że w ramach protestu obniżony zostanie limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji.
Dlaczego ogłoszono strajk?
Uzasadniając akcję protestacyjną, sieć Euronet zwróciła uwagę na to, że "od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK [..], jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się".
Zdaniem firmy "doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą".
Jeśli sytuacja ta się nie zmieni, może to doprowadzić do braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. - W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem. Jednocześnie prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną, dodatkowo zwiększając barierę dostępu do gotówki - stwierdzono.
"Rentowność branży konsekwentnie spada"
Sieć Euronet poinformowała też, że podstawą ich protestu jest wynik "Analizy Rynku Bankomatów w Polsce", przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 roku.
- Analiza bazująca na danych z 69 proc. rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) potwierdza, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych - wskazano w komunikacie.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyciekły dane z banku i popularnego serwisu biletowego. Co należy wiedzieć i jak się zachować?
- Wysłałem pieniądze na zły numer telefonu. Co mogę zrobić?
- Dostałeś monit w sprawie długu? Możesz sporo stracić
Autor: Regina Łukasiewicz, jw/ams
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Astrakan Images/GettyImages