Tak działają oszuści w mediach społecznościowych. "Na każdym kroku należy zachować rozsądek"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się okraść! Oszuści podszywają się pod bank
Nie daj się okraść! Oszuści podszywają się pod bank
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
W czwartek, 22 lutego na stronie internetowej Związku Banków Polskich została opisana jedna z metod oszustwa w mediach społecznościowych. Polega ona na wykorzystaniu naszej nieostrożności. Na co należy zwrócić uwagę?

Media społecznościowe dają szansę na podtrzymywanie relacji, ale mogą też stanowić źródło cennych informacji dla oszustów. Jak zaznacza Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji, Polacy pomimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie dysponują dostatecznie dużą wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa. - Pamiętajmy, na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać - apelują.

Oszustwo w mediach społecznościowych. Jak działają cyberprzestępcy?

Cyberprzestępcy co rusz wymyślają nowe metody oszustwa. Jedną z nich opisał Związek Banków Polskich.

- Jak to wygląda? Klientka banku przeczytała mocno intrygujący post w mediach społecznościowych. Od razu chciała wiedzieć, jak i czy może pomóc. Chciała poznać szczegóły zawarte w linku. Po kliknięciu musiała się ponownie zalogować do konta w mediach społecznościowych, bo nagranie było tylko dla osób pełnoletnich. Ofiara zmanipulowana przez oszusta loguje się ponownie na swoim profilu, mimo że już jest zalogowana. W ten sposób ujawnia swój login i hasło do profilu. Oszust podszywa się pod nią wysyłając prośbę o kod do wpłaty do innych znajomych wymienionych w profilu - wyjaśniono krok po kroku.

Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców?

Związek Banków Polskich ostrzega, że jeśli ktoś prosi nas o kod do wypłaty pieniędzy za pośrednictwem portalu społecznościowego, należy zadzwonić do tej osoby i upewnić się, czy faktycznie potrzebuje pomocy.

- Nigdy nikomu nie podawaj kodu do wypłaty pieniędzy! Cyberprzestępcy grają na naszych emocjach! - podkreślono w komunikacie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: zbp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości