Newsy

Uwaga na SMS-y wysyłane przez oszustów. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
kobieta, która sprawdza coś na telefonie

Policja ostrzega przed niebezpiecznymi SMS-ami. W wiadomościach przesyłanych przez oszustów znajduje się link, po kliknięciu w który na telefonie zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie. W ten sposób przestępcy otwierają sobie drogę do naszych pieniędzy.

Niebezpieczne SMS-y

Policja po raz kolejny ostrzega przed oszustami i niebezpiecznymi SMS-ami. Przestępcy wysyłają SMS o treści: "twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" lub "twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy". W wiadomości znajduje się także link. Osoby, które w niego klikną, zostaną przekierowane na stronę, która do złudzenia przypomina witrynę firmy kurierskiej.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wraz z kliknięciem w link na telefonie instalowane jest złośliwego oprogramowania. To właśnie z jego pomocą przestępcy uzyskują dane do logowania w bankowości internetowej i kradną nasze pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

Policja przestrzega przed SMS-ami z linkiem, za pośrednictwem którego mamy dokonać niewielkiej opłaty (np. 0,76 PLN). Zanim wykonamy przelew należy skontaktować się z firmą, która jest nadawcą wiadomości, tj. operatorem telekomunikacyjnym, sklepem czy serwisem internetowym.

W sytuacji, gdy dana strona wymaga logowania do bankowości internetowej, należy sprawdzić w pasku przeglądarki, czy jej adres zgadza się z adresem strony naszego banku. Jeśli różnią się one od siebie - nie należy się logować i trzeba niezwłocznie powiadomić o zaistniałej sytuacji swój bank.

Dodatkowo policja podkreśla, aby bardzo uważnie czytać treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Osoby, które padły ofiarą takiego oszustwa, powinny jak najszybciej zgłosić to bankowi oraz najbliższej jednostce policji.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

Pozostałe wiadomości