Władze polskiego kurortu ostrzegają przed osobami żebrzącymi. Można paść ofiarą oszustów

Sopot. Władze miasta ostrzegają przed osobami żebrzącymi. Czy dawać im pieniądze?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Raport o biedzie – jakie wnioski z niego płyną?
Raport o biedzie – jakie wnioski z niego płyną?
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Przyjeżdżają z różnych części kraju, udają osoby w kryzysie bezdomności i czyhają na portfele turystów o miękkim sercu. Oszuści, o których mowa, bardzo chętnie odwiedzają w sezonie letnim jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. - Liczą na szybki zarobek - komentują władze miasta. Jak w takim razie pomóc tym, którzy naprawdę potrzebują wsparcia?

Sopot. Żebrzący oszuści wyciągają pieniądze od turystów

Władze Sopotu po raz kolejny wznowiły kampanię "Pomagaj mądrze! Nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej". Przekaz promowanego hasła, choć mogłoby się wydawać bardzo kategoryczny, zawiera w sobie ważną prawdę, która może uchronić turystów przed grasującymi w kurortach oszustami. Jak działają naciągacze? Udają osoby ubogie i natarczywie proszą przechodniów o materialne wsparcie.

- Chcemy pokazać, że niestety część osób, szczególnie w sezonie letnim, kiedy mamy wielu turystów, w ten sposób zarabia pieniądze. Te osoby przyjeżdżają z innych miejscowości z całej Polski, sprawdzaliśmy to. Nierzadko okazywało się, że nie są w kryzysie bezdomności, ale liczą na szybki zarobek - przekonuje wiceprezydentka Sopotu Magdalena Jachim.

Przedstawicielka lokalnej władzy daje do zrozumienia, że w procederze udział biorą coraz młodsze osoby.

- W minionych latach było więcej ludzi starszych, teraz pojawiają się dorosłe, ale młode osoby, które w ten sposób zarobkują. Cieszy nas to, że nie pojawiają się dzieci, bo z tym problem wiele lat temu również był, ale udało się to opanować, między innymi przez uświadamianie mieszkańców i turystów - zaznacza.

W ramach organizowanej cyklicznie kampanii zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta otrzymują polsko- i anglojęzyczne ulotki z ostrzeżeniami. W Sopocie rozlokowano również plakaty, na których zawarto informacje o zagrożeniu oraz instrukcje postępowania w przypadku styczności z osobą prawdziwie potrzebującą pomocy.

Jak pomóc osobie żebrzącej?

Wiceprezydentka Sopotu Magdalena Jachim uświadamia, że nie każdy żebrzący powinien być z automatu posądzany o oszustwo, ponieważ na ulicach Trójmiasta pojawiają się ubodzy, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia. Mimo tego urzędniczka kwestionuje zasadność ofiarowania takim osobom pieniędzy.

- Gdy dajemy pieniądze osobie żebrzącej, nie pomagamy jej, lecz uzależniamy od datków. Sprawiamy, że pozostaje ona na ulicy i nie chce skorzystać z pomocy, którą oferuje miasto. Najskuteczniejszą opcją jest skierowanie do miejsc, gdzie osoby potrzebujące mogą otrzymać kompleksowe, profesjonalne wsparcie - tłumaczy Jachim.

Słowa te potwierdza Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który twierdzi, że "pracownicy socjalni, służby miejskie oraz organizacje pozarządowe są przygotowane do udzielania osobom potrzebującym niezbędnej pomocy", dlatego nikt nie jest zmuszony do tego, by żebrać na ulicach miast w poszukiwaniu środków na zakup żywności.

- Jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji, może liczyć na schronienie, posiłek. (...) Czasem potrzebne jest długofalowe wsparcie specjalistów, czasem terapia, która pomoże na przykład wyjść z nałogu alkoholowego. Osoby, które żebrzą na ulicy, najczęściej liczą na łatwy i szybki zarobek, wykorzystują współczucie ludzi, po prostu żerują na emocjach - wyjaśnia ekspert.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości