Październik już za rogiem, a to dla wielu studentów oznacza przeprowadzkę do innego miasta i wynajęcie mieszkania lub pokoju. Jak robić to z głową, aby nie naciąć się na oszustów i nie stracić pieniędzy? O tym opowiedziały nam Halina Karpińska oraz Izabella Pol ze Studio Partners Nieruchomości.
Na co zwracać uwagę szukając mieszkania na wynajem?
Studenci od jakiegoś czasy licznie napływają do największych miast w Polsce. Choć niektórym udało się otrzymać miejsce w akademiku, nie każdy miał tyle szczęścia. Wiele osób szuka zatem budżetowego mieszkania lub pokoju na wynajem. Na co zwracać uwagę, nie znając dobrze miasta?
- Przede wszystkim lokalizację i możliwości komunikacyjne (bliskość uczelni i zaplecza infrastruktury, długość dojazdu na uczelnie - jeżeli zajęcia są w różnych kampusach to najlepiej sobie wypośrodkować lokalizację, żeby łatwo przeskakiwać z budynku A do Z). Jeżeli chodzi o samodzielny pokój, to dopytać, kim są osoby zamieszkujące w innych pokojach, jakie zwyczaje panują w mieszkaniu i czy będziemy w stanie funkcjonować w tym towarzystwie (imprezy, kwestia sprzątania, odwiedzin) - przyznały ekspertki.
Niestety w sieci coraz częściej naciąć możemy się na oszustów. Oferują atrakcyjne ceny, koloryzują oferty, za którymi kryje się drugie dno. Jak nie dać się nabrać?
- Najpopularniejsze pułapki to ogłoszenia mieszkań, które nie istnieją. Dokładnie sprawdzać adres! Prosić o wzory umów, jeżeli to mieszkanie oferowane przez pośrednika, sprawdzać agencje, opinie np. w google – radziły rozmówczynie dziendobry.tvn.pl .
Zwróciły także uwagę na wpłacanie zaliczek na poczet oglądania ze względu na kolejkę oglądających. – "To bezprawne, od razu powinnam zapalić się nam czerwona lampka. Nie wpłacajmy kwot bez zweryfikowania oferującego i umowy. To samo dotyczy wpłacania zaliczek pośrednikowi, który w naszym imieniu stanie do umowy.
Ponadto, jeżeli właściciel podaje się za właściciela, warto to zweryfikować i poprosić o numer księgi wieczystej, ewentualnie o pełnomocnictwo do reprezentowania, jeżeli nie rozmawiamy z pośrednikiem.
Ukryte wydatki - jak "oszuści" naciągają wynajmujących?
Treść umowy to klucz. To tam zawarte są wszystkie ustalenia, nakazy i zakazy. Podpisana przez obie strony zobowiązuje do przestrzegania i nie ma odwrotu. Zanim więc cokolwiek podpiszemy, warto od deski do deski przestudiować wszystkie kruczki zapisane małym drukiem. Zdarza się, że osoby wynajmujące ukrywają pewne fakty. Ustalić więc należy to, czy czynsz administracyjny jest zawarty w cenie, jeżeli tak, to ustalić jego stałą wysokość oraz poprosić o wyciąg czynszu od Administratora. To samo dotyczy zaliczki na wodę, prąd, gaz czy ogrzewanie. W przypadku Internetu umowę z operatorem najlepiej podpisywać na siebie.
- Warto oczywiście spisać początkowy stan liczników. Zweryfikować, czy w umowie jest zapis o rocznej waloryzacji czynszu, czy dowolnej liczbie w ciągu roku. Zdarza się, że Wynajmujący podwyższa stawkę najmu nawet i co miesiąc! – ostrzegały specjalistki.
Bezpieczna umowa najmu mieszkania powinna zawierać:
- dane stron,
- potwierdzone dokumentem tożsamości,
- opis samego mieszkania zweryfikowany np. okazanym aktem czy nr kw i jego właściciela,
- warunki umowy, płatności i koszty dodatkowe, np. opłaty za media, czas trwania umowy,
- sposoby rozwiązania kontraktu oraz dokładny termin, w jakim zostanie zwrócona kaucja,
- określenie wartości drobnych napraw w mieszkaniu (do jakiej kwoty jesteśmy my odpowiedzialni), czym jest normalne "zużycie".
- Dodatkowo umowa najmu powinna zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, gdzie dodatkowo opisany jest lokal jego wyposażenie i stan techniczny, wypisane są wszystkie uszkodzenia/usterki. Pomaga to przy końcowym rozliczeniu i ubieganiu się o pełnowymiarowy zwrot wpłaconej kaucji – wyjaśniały doświadczone agentki nieruchomości.
Wypowiedzenie umowy i zwrot kaucji
Często jednak z wypowiedzeniem umowy możemy mieć największy problem. Swego czasu odminowała tendencja, aby to lokator znalazł kogoś na swoje miejsce. Jak się okazuje, nie jest to jego obowiązek.
- Jeżeli umowa zawarta jest na czas określony, to nie ma wypowiedzenia (np. na 12 miesięcy). Może być wypowiedziana oczywiście za porozumieniem stron zgodą stron. Nie jest jednak obowiązkiem. Jeżeli umowa jest zawarta na czas nieokreślony, to termin wypowiedzenia jest kwestią określoną odrębnymi przepisami. Strony zazwyczaj umawiają się w takiej sytuacji na 1/2/3/ miesiące. Jeżeli najemcy zależy na jego maksymalnym skróceniu to oczywiście jeżeli znajdzie kogoś na swoje miejsce to bardziej pomoże sobie niż Wynajmującemu – tłumaczyły specjalistki.
Jak wygląda zwrot kaucji? To określa doprecyzowany w umowie punkt "normalne zużycie".
- Każdą usterkę w mieszkaniu należy zgłosić właścicielowi niezwłocznie. Wyceny zniszczeń zawsze są kwestią sporną i to do czego możemy się odnieść to umowa i precyzyjne opisanie stanu lokalu w protokole zdawczo odbiorczym. Dobrą opcją jest zapytanie właściciel, jak z jego strony będzie wyglądało zdanie lokalu i na co wtedy będzie zwracał uwagę. Możemy też zrobić zdjęcia z film w nieruchomości jako dowód. Zwykle całość kaucji zwracana jest, jeżeli stan techniczny przy zdaniu lokalu zgadza się z tym w dniu jego wydania – wskazywały Halina Karpińska i Izabella Pol ze Studio Partners Nieruchomości.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie brał kredytu, obudził się z 2 milionami długu. "Miałem myśli samobójcze"
- Wzięli kredyt, domy stoją, ale deweloper nie kończy budowy. "Nic się nie dzieje"
- Pierwsze Mieszkanie - szczegóły rządowego projektu
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: svetikd/GettyImages