Technologia

Jak stworzyć bezpieczne i trudne do złamania hasło?

Technologia

Aktualizacja:
Autor:
Daria
Pacańska
Jak stworzyć bezpieczne i trudne do złamania hasło?

Najpopularniejsze hasła nie uchronią nas przed utratą danych. Ekspert radził w Dzień Dobry TVN, jak stworzyć zabezpieczenie, które uchroni nas przed kradzieżą np. kont w mediach społecznościowych czy wrażliwych danych.

Najpopularniejsze hasła

Nadal wiele osób używa bardzo słabych haseł składających się np. z cyfr od 1 do 6. Niestety takie zabezpieczenie nie jest wystarczające, a jego złamanie zajmie kilka chwil. - Łamanie to tak naprawdę jest wzięcie słownika języka polskiego, angielskiego czy jakiegokolwiek innego, przetworzenie tych wszystkich słów, które tam są i rzeczywiście dzieje się to błyskawicznie, odpowiednim algorytmem, z którego korzysta usługodawca i porównanie czy to, co wyjdzie z tej operacji pasuje do tych dziwnych szlaczków, które są w bazie, którą się pozyskało - tłumaczył Piotr Konieczny, specjalista ds. bezpieczeństwa w sieci.

Niektórym się wydaje, że jeśli ich hasło jest długie, ale nadal stworzone z takich członów jak imię i nazwisko i data urodzenia, to jest bezpieczne.

- Ja jestem trochę zaszokowany. To jest takie zestawienie naiwności z twardą rzeczywistością. Byłem przekonany, że mam hasła absolutnie nie do złamania - wyznał Robert Motyka, artysta kabaretowy.

Jakie hasła ustawiać?

Dziennikarz Artur Andrus podkreśla, że hasło zazwyczaj jest symboliczne. W jego przypadku, pierwsze hasło jakiego używał, składało się z pierwszego wypowiedzianego przez niego słowa. Zaznacza także, że treść zabezpieczeń to wielokrotnie kwestia pokoleniowa.

Warto też budować hasła używając kilku słów, które nie są logicznie ze sobą powiązane. Dużym ułatwieniem jest także menadżer haseł, który dodatkowo może nas powstrzymać przed wpisaniem danych na stronach, które podszywają się pod popularne portale.

Światowy Dzień Hasła

Hasła to w dzisiejszej rzeczywistości powszechna sprawa – każdy z nas ma ich po kilka lub kilkanaście, by zabezpieczyć swoje konto bankowe, telefon, pocztę, Facebooka, sklepy internetowe i wiele innych stron i aplikacji. Światowy Dzień Hasła obchodzony jest 5 maja i powstał, aby zwrócić szczególną wagę na ich znaczenie.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

Pozostałe wiadomości