AI, czyli tzw. sztuczna inteligencja przeżywa obecnie ogromny, bardzo szybki rozwój. Stwarza to wiele szans i ułatwień, ale również zagrożenia, przede wszystkim dla ludzkiej pracy. Osoby. na jakich stanowiskach mają się czego obawiać? Na jakie zawody ta technologia jeszcze nie wpływa?
Sztuczna inteligencja a rynek pracy
Udział AI w wielu różnych zadaniach oraz tempo uzyskiwania rozwiązań budzi wiele obaw. Osoby, których obowiązki zawodowe mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję, zaczynają obawiać się o przyszłość swojego zatrudnienia. Nic w tym dziwnego, AI potrafi coraz więcej - uporządkować dane, znaleźć i usunąć błędy, wyjaśnić zagadnienia, napisać rozmaite teksty, wygenerować obrazy, stworzyć muzykę w dowolnych stylach itd. Oznacza to, że radzi sobie w obszarach, które dotychczas obsługiwane mogły być tylko przez ludzi. Jednocześnie najnowszy raport o roli AI na rynku pracy wyodrębnił trzy kategorie zawodów, które, jak na razie, są jeszcze niezastąpione.
Raport o wpływie AI na rynek pracy
W marcu 2023 roku globalna firma Goldman Sachs przygotowała raport, z którego wynika, że AI umiejąca generować treści, będzie mogła wykonywać jedną czwartą pracy obecnie wykonywanej przez ludzi. Wiążę się to z tym, że dynamiczny rozwój technologii i automatyzacja pracy przyczynić się może do likwidacji ponad 300 milionów miejsc pracy.
Badacze podkreślają jednak, że na obecnym etapie rozwoju AI nie jest w stanie zastąpić większości stanowisk. Mowa przede wszystkim o tych, w których niezbędne są typowo ludzkie cechy, jak inteligencja emocjonalna czy nieszablonowe myślenie. Bycie specjalistą w zawodach, które wymagają takich cech od pracownika, może skutecznie zmniejszać ryzyko bycia "zastąpionym przez roboty".
Chodzi przede wszystkim o takie obszary, jak szeroko rozumiana nauka, medycyna czy prawo. Tu konieczne jest nie tylko nieszablonowe myślenie, ale również opracowywanie nowych strategii i rozwiązań: naukowych, medycznych, prawnych czy biznesowych.
Kolejną, obecnie bezpieczną kategorią jest ta, która wymaga umiejętności nawiązywania szczególnych, pełnych porozumienia relacji międzyludzkich. Takie zadanie mają terapeuci, wychowawcy, pielęgniarki, doradcy, konsultanci biznesowi czy dziennikarze śledczy. Inna kategoria zawodów to ta, w której niezbędna jest wyjątkowa zręczność, mobilność i umiejętność rozwiązywania problemów w trudnych warunkach. Mowa przede wszystkim o zawodach technicznych jak hydraulik, elektryk, murarz czy spawacz. AI nie jest w stanie zastąpić również wszelkich służb mundurowych.
Dopóki nie powstaną zaawansowane, decyzyjne i zwinne roboty rodem z filmów sci-fi, osoby na tych stanowiskach mogą spać i pracować spokojnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak sztuczna inteligencja zmieni nasze życie? "Stała się całkowicie dostępna"
- Sztuczna inteligencja potrafi złamać hasła w kilkanaście sekund. Jak tego uniknąć?
- Piosenka od sztucznej inteligencji. Czy muzycy przestaną być potrzebni?
Autor: Diana Rysciuk
Źródło: geekweek.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Westend61